Facebook ile Bağlan

Depresyonla Başa Çıkmak İçin Öneriler

Bir önceki yazımda doğum sonrası depresyonun tanımı ve nedenleri üzerinde kısaca durmuştum. Bugünkü yazımda ise doğum sonrası depresyon yaşayan ya da yaşamaktan korkan anneler için birkaç önerimi sizlerle paylaşacağım.

Depresyonun içeriğindeki en temel duygu annenin kendisini yetersiz hissetmesidir. Yetersizlik hisleri annenin bebeğine ve ailesine karşı suçluluk hislerini beraberinde getirir ve anne kendini olumsuz bir kısır döngünün içinde bulur. Zira anne kendini yetersiz hissettikçe sorumluluklarını daha az üstlenebilir, üstlenemedikçe daha yetersiz ve suçlu hisseder ve bu kısır döngü anneyi içine almaya devam eder. Dolayısıyla ilk aşılması gereken set yetersizlik hissiyle başa çıkmaktan geçer. Peki, bu hisle nasıl başa çıkılabilir? Öncelikle bu hisse eşlik eden düşüncelerinizi bir kâğıda yazmanızı öneririm. Ardından bu düşüncelerin gerçekçiliğini sorgulayın. Ve kendinize bazı sorular sorun. Kendinize koyduğunuz annelik standartları yüksek olabilir mi mesela? Yapamadıklarınıza odaklanmanın size ve bebeğinize bir katkısı var mı? Mükemmel olmak zorunda mısınız? Anneliğin de bir süreçle öğrenilecek bir şey olduğunun ne kadar farkındasınız? Sorun ve cevaplayın. Kendinize haksızlık etmeden… mümkünse biraz torpil geçerek :)

İkinci önerim ise olumsuz hislerinizden dolayı eskiden zevk alıp artık yapmadığınız her ne varsa -eskisi gibi zevk almasanız da- tekrar yapmaya başlayın. Oturduğunuz yerden mutluluk ve heves içinize gelmez. Ayaklanın, silkelenin ve yeni programlar oluşturun. Bir gününüzü daha kaybetmeyin. Kendinize haksızlık etmeyin.

Son önerim ise bebeğinize bakın. Ona uzun uzun bakın. Ona siz can vermediniz ama o can sizin bedeninizde filizlendi, büyüdü ve dünyaya gözlerini açtı. Siz bir mucizeyi içinizde taşıdınız. Daha ne olsun… Evladınızı çok sevin ve sevginizi ona çok belli edin. Onun masum sevgisinin tadını çıkarın. Sizin ona, onun size çok ihtiyacı var. Güzel düşünün, güzel olsun… Sevgiyle kalın!

 

Uzm. Psk. Esra ORAS

0537 732 28 13

Instagram: uzm.psk.esraoras

Facebook: www.facebook.com/pskesraoras

Bu içerik için oy ver:
İlk Adım Arabası
Pozitif Vajinal Doğum Hikayem

İlgili Haberler

Yorumlar

 
No comments yet
Zaten Üyemisiniz? Giriş Yapın
Guest
Salı, 14 Temmuz 2020

©2016 HamileAnneler

E-Bülten

Etkinlikler, Uzman Önerileri, Soru - Cevaplar, Haberler ve daha birçok şeyi kaçırmak istemiyorsan sende bize katıl!