Facebook ile Bağlan

Doğum Sonrası Depresyon

Doğum sonrası depresyon-bir diğer adıyla postpartum depresyon- ülkemizde doğum yapan her 100 kadından 20'sinin yaşadığı ciddi bir ruhsal rahatsızlıktır. Doğumdan sonraki ilk altı hafta içinde başlayan, annenin üzüntü, hüzün, kaygı, yetersizlik ve değersizlik hissi, yorgunluk hali ve bozulmuş iştah ve uyku sorunu yaşadığı depresif süreçtir. 

Postpartum depresyonun nedenlerine baktığımız zaman pek çok faktörden bahsedilebilir. Her şeyden önce gebeliğin ve doğumun kadının anatomisini ve hormonal yapısını önemli şekilde etkileyebildiği unutulmamalıdır. Depresyon kadar ağır olmasa da her yeni doğum yapmış annede doğum sonrasında az ya da çok bir annelik hüznü ve kaygısı olabilir. Bu gayet normaldir. Fakat doğum sonrası hormonal dengedeki değişikliğin kadını depresyona yatkınlaştırabildiği unutulmamalıdır. Ek olarak evlilik ilişkisindeki huzursuzluklar, ailevi sorunlar, sosyal destek eksikliği, çocuk bakımına ilişkin hissedilen stres postpartum depresyonun artarak sürmesini sağlayan faktörlerdendir. Tüm bunlar dışında şayet anne geçmişte depresyon öyküsüne sahipse ve/veya hamileliğini zor ve stresli geçirdiyse postpartum depresyona bunları da gerekçe gösterebiliriz. 

"Saydığınız pek çok olumsuz koşulu hamileyken yaşadım; o zaman ben de mi postpartum depresyon yaşayacağım?" diye bir soru aklınıza geliyorsa değerli anne adayları, yazımı sizi avutarak sonlandırabilirim. Her koşul herkesi aynı sonuca sürüklemez. Bazen güllük gülistanlık bir hayatımız olsa bile bu hastalığı yaşayabiliriz; bazen de her şey bizim için çok kötü ve zor olmasına rağmen doğum sonrası en mutlu günlerimiz olabilir. Olumsuzu çağırmayın, hayırlı ve güzel olacağına odaklanın! Bir sonraki yazıda daha ayrıntılı şekilde postpartuma bağlı ruhsal sorunlardan nasıl korunacağınıza dair bir şeyler anlatacağım.

Sevgiyle kalın.

Uzm. Psk. Esra ORAS

0537 732 28 13

İnstagram: uzm.psk.esraoras

Facebook: www.facebook.com/pskesraoras

 

Bu içerik için oy ver:
Hamilelere Ücretsiz Grip Aşısı
ZeZe'den Sağlıkla Güzelliği Buluşturan 3 Efsane Ür...

İlgili Haberler

Yorumlar

 
No comments yet
Zaten Üyemisiniz? Giriş Yapın
Guest
Cumartesi, 11 Temmuz 2020

©2016 HamileAnneler

E-Bülten

Etkinlikler, Uzman Önerileri, Soru - Cevaplar, Haberler ve daha birçok şeyi kaçırmak istemiyorsan sende bize katıl!