Facebook ile Bağlan

Doğum Sonrası Meydana Gelen Depresyon 

 

Doğum sonrası bebek sahibi olan anne oldukça heyecanlıdır. Ancak bebek duygusu annenin yaşamını stresli ve zor duruma sokabilir. Bebeği olan anneler belli bir hüzün ve kaygı içine düşerler. Bu durum onların ruh hallerini olumsuz etkiler. Genel olarak 10 gün içinde düzelen bu ruh halinin daha ağır versiyonu olan depresyon annenin içine işleyerek 1-2 yıl sürebilmektedir.

 

Doğum sonrası meydana gelen depresyonun nedenleri

 

Biyolojik Nedenler: Gebelik süresince oldukça artış gösteren östrojen ve progesteron hormon değerleri, doğumun gerçekleşmesi ile bir anda düşmektedir. Bu durum doğum sonrası meydana gelen depresyonun ana nedeni sayılır. Bunun yanında hamilelik döneminde anne adayında oluşan tiroit bozuklukları da depresyona neden olabilmektedir.

Psikososyal Nedenler: Doğumdan sonra meydana gelen psikiyatrik bozuklukların sadece %15'i kişiler arası ilişkiler ve sosyal yaşamla doğrudan bağlantılıdır. Hayatlarını dışardan yönetildiğini düşünen anneler, depresyona yakalanmada yüksek riskli grup içinde yer alır. Bazı durumlarda gebeliğin bitmesi anne karnında gelişimini tamamlayan fetüsün kaybı olarak hissedilmekte ve bu durum annenin sevdiği birini kaybetmesini hatırlatabilmektedir. Böyle bir durum depresyonun başlangıcı olabilir.

 

• Doğum sonrası depresyon belirtileri

• Boşluğa düşmek ya da şiddetli hüzün duygusu

• Çok yorgun hissetme ve enerji eksikliği gibi bedensel şikayetler

• Etrafındaki çoğu kişiden ve aktivitelerden uzak durmak, kaçmak

• Hafıza ve odaklanma güçlüğü

• Aşırı sinirlilik, panik atak ve yersiz ağlamalar

• Bebeği sevmeme ve ona zarar verme isteği

• Yemek istememek ve uyku problemi

 

Kimler risk altında?

Buluğ çağını yeni atlatmış kadınların doğum sonrası depresyona yakalanma riski diğer kadınlara göre %30 daha fazladır. Daha önceki yıllarda depresyon geçirmiş kadınların riski %25'tir. Bir önceki hamileliklerinde depresyon yaşayan annelerde hüzün bulguları da mevcutsa majör depresyon gelişme riski %85'tir.

 

Normal depresyon ile doğum sonrası depresyon arasındaki farklar

Doğum sonrası meydana gelen depresyonlarda intihar düşüncesi diğer depresyonlara göre oldukça azdır. Gündüzleri depresyonun etkisi daha azdır. Akşamları depresyonun etkisi daha da artmaktadır. Doğum sonrası depresyon zihinde karışıklığa neden olur. Süresi ortalama 1.5 - 2 aydır.

 

Doğum sonrası depresyon için tavsiyeler

Anne adaylarının hamileliğin normal bir şey olduğunu akıllarından çıkarmamaları önemlidir. Yeni dünyaya gelmiş bir bebeğe bakmak ve onunla yalnız kalmak anneleri tedirgin edebilir. Bu zorlu dönemde anne ve bebeğin birbirine alışması için çevresinden yardım alması gerekir. Doğum sonrası depresyon dönemini rahat atlatmak için doğum öncesinde eğitim almak ve kitaplar okumak oldukça yararlı olacaktır. Ayrıca sizi rahatsız eden, kaygılandıran her türlü probleminizi doktorunuz ile paylaşmalısınız. Kafanızda büyütmeden bir uzmana danışırsanız sizin için daha iyi olacaktır.

 

Bu içerik için oy ver:
Emzirmenin Anneye Faydaları
İşyerinde Süt Sağmanın Püf Noktaları

İlgili Haberler

Yorumlar 1

 
özgealkis on Pazartesi, 08 Ağustos 2016 13:39

merhabalar. 4 buçuk hamileyim. ve doğru kitaplar okumak istiyorum. ilk hamileliğim. önerisi olan var mı?

merhabalar. 4 buçuk hamileyim. ve doğru kitaplar okumak istiyorum. ilk hamileliğim. önerisi olan var mı?
Zaten Üyemisiniz? Giriş Yapın
Guest
Perşembe, 28 May 2020

©2016 HamileAnneler

E-Bülten

Etkinlikler, Uzman Önerileri, Soru - Cevaplar, Haberler ve daha birçok şeyi kaçırmak istemiyorsan sende bize katıl!