Facebook ile Bağlan

Dogumdan sonra eşiniz ile olan ilişkinizde dikkat etmeniz gereken dört kural

Doğumu takip eden süreçte anneler ve babalar psikolojik ve sosyolojik değişiklikler yaşarlar. Her iki tarafında ebeveyn kimliği ön plandadır. Sorumlulukları artar, hayata dair öncelikleri değişir. Fiziksel olarak daha çok yorulurlar. Bununla beraber bebek bakımı ile ilgili ‘her şeyi bilen’ müdahaleci akrabalara maruz kalırlar. Ayrıca eşler arasında her iki taraf içinde cinsel isteksizlik söz konusu olabilir. Bütün bu olumsuzluk ifade eden durumların dışında, ilişki açısında olumlu gelişecek durumlar da mümkündür elbette. Bebeğin aileye gelişi ve bu duruma adaptasyon olumlu yönde gelişirse, ilişki derinleşir. Bebeğin beslenme gibi temel ihtiyaçları emzirme sürecinde anne tarafından karşılandığı için, bebek anneye daha bağımlıdır. Bu da annenin iş yükünü babaya kıyasla daha çok arttırır. Yorgunluğun ve eşten beklentinin belirgin olduğu bu dönemde, doğru iletişim kurulamazsa ilişki içinde sorunlar baş gösterebilir. Doğumdan sonra olası bir ilişki sorununa karşı dikkat edilmesi gereken 4 önemli kuralı şöyle sıralayabiliriz.

  • Eğer anne mükemmeliyetçi bir yapıya sahipse babanın bebek bakımını eleştirme tutumu sergileyebilir. Bu da babanın kendisini yetersiz hissetmesine sebebiyet vererek, bebek bakımından kendisini uzak tutmasını sağlayabilir. Baba, anne kadar iyi bakım veremese bile annenin babaya fırsat vermesi, babanın anne-baba-çocuk ilişkisinde kendisini var etmesi açısından önemlidir. Ayrıca bu yardım anneye dinlenme fırsatı sağlayacaktır.
  • Aileye yeni dahil olan bebek ebeveynlerin tüm vaktini alsa da her bir ebeveynin kendisine zaman ayırması, kendilerini daha iyi hissetmelerine ve ilişkilerini sağlıklı tutmalarına yardımcı olur. Ayrıca çevreden gelen her türlü yardımı kabul ederek, eşlerin çok kısa sürelerde de olsa birbirleriyle yalnız zaman geçirmeleri, karı-koca ilişkileri açısından besleyici bir aktivite olacaktır.
  • Eşler hayatlarına yeni bir bebeğin girmesi ile bir sürü değişikliklere maruz kalırlar, tecrübe zamanla edinilen bir şey olduğundan, her iki tarafta birbirinden her şeyi bilmesini beklemesi gerçekçi olmaz. Eşinize bir şeyleri dikte etmek, yönlendirmek veya eğitmeye çalışmak yerine, iş birliği yapmaya odaklanın. Eşinizin fikrini sorun, düşüncelerine saygı gösterin.
  • Bebekten sonra yaşanan farklılıklara adapte olurken çiftler arasında birçok sıkıntı oluşabilir. Gelişen sıkıntılar, eşler arası beklentiler açık bir şekilde ifade edilmelidir. Özellikle annenin duygu durumundaki dalgalanmaları ve anneliği ile ilgili kaygılarını paylaşması eşi tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. Her iki ebeveyn de tam olarak hangi konularda destek beklediklerini birbirlerine ifade etmeleri, her iki tarafa da destek olmak için fırsat yaratacaktır. Unutmayın, anne ve babanın birbiriyle kurduğu sağlıklı ilişki, çocuklarıyla kurdukları ilişkiyi belirler. Doğumdan sonra da eşinizle sağlıklı, keyifli bir ilişki sürdürmeniz dileğiyle…

Uzman Klinik Psikolog Ceyda Hisarkaya

Bu içerik için oy ver:
GEBELİK DÖNEMİNDE FOLİK ASİTİN ÖNEMİ
Bebek bakımında doğru bilinen yanlışlar

Yorumlar

 
No comments yet
Zaten Üyemisiniz? Giriş Yapın
Guest
Pazartesi, 21 Eylül 2020

©2016 HamileAnneler

E-Bülten

Etkinlikler, Uzman Önerileri, Soru - Cevaplar, Haberler ve daha birçok şeyi kaçırmak istemiyorsan sende bize katıl!