Facebook ile Bağlan

Rota Virüs Aşısı

Rota virüs aşısı ; rota virüsü özellikle ocak-mart aylarında görülme sıklığı artan sadece bağırsakları etkileyen bir gastroenterit etkendir. Her yaşta görülebilmekle birlikte ilk altı ayda ağır dehidratasyonlara (sıvı kaybı) neden olduğu için aşısı 2000 li yıllardan itibaren rutin olarak önerilmektedir. Aşı altı aydan küçük bebeklere en az dört en fazla sekiz hafta ara ile iki ve ya üç dozda oral (ağızdan) damla şeklinde uygulanır.

İlk doz en erken 9 haftalık en geç 15 haftalıkken yapılır. 16 haftalıkken aşının ilk dozu için geç kalınmıştır. aşının bilinen en ciddi yan etkisi invajinasyondur. Ancak yeni nesil aşılarda bu etki yok denecek kadar azdır. ülkemizde ROTARIX (iki doz) ROTATEQ (üç doz) aşıları mevcuttur. Aşının yüzde yüz koruyucu etkisi yoktur, ancak görülme sıklığını azalttığı ve aşı yapılanlarda enfeksiyon şiddetini azalttığı aşikardır. Aşıyı yaptırma kararınızı doktorunuza danışarak alabilirsiniz.

Böbrek nakilli anne gibi kronik hastalığı olan anneler aşı yapılan bebeğin dışkısını temizleme işini bir hafta kadar başkasına devretmelidir.

Bu içerik için oy ver:
Bebeklerde Uyku ve Beslenme
Stressiz Doğum Önerileri

Yorumlar

 
No comments yet
Zaten Üyemisiniz? Giriş Yapın
Guest
Perşembe, 28 May 2020

©2016 HamileAnneler

E-Bülten

Etkinlikler, Uzman Önerileri, Soru - Cevaplar, Haberler ve daha birçok şeyi kaçırmak istemiyorsan sende bize katıl!