Facebook ile Bağlan

Bebek

Anne Sütü Arttıran Besinler

 Sevgili anneler,şüphesiz ki anne sütü bebeğinizin  zihinsel ve fiziksel gelişimi için en önemli besin öğesidir.Bebeğiniz ilk 6 ay sadece anne sütü ile devamında ise 2 yaşına kadar ek gıdanın yanısıra anne sütüne devam etmelidir.
    Anne sütünü arttıran besinler;
1.Anne sütünün yaklaşık %87 sudan oluşmaktadır bu nedenle anne sütünü arttıran en önemli besin ögesi sudur.Emziren annenin günlük su tüketimi yaklaşık 3-3.5 lt olmalıdır.
2.Arpa,annede süt salınımını arttırır,içerisinde bulunan polisakkaritin annedeki prolaktin miktarını arttırır.Prolaktin ise memede bulunan süt salgılayıcı hücrelerden süt salınımını uyaran hormondur.
3.Rezene;anne sütünün yağ içeriğini ve süt miktarını arttırır,buda bebeğinizin doygunluk hissine ulaşmasını sağlar.Ayrıca rezene içeriği ile bebekte gaz oluşumunu engeller.Emziren anneler günde 2-3 fincan rezene çayı tüketmelidir.
4. Havuç;havucun içerisinde bulunan fitoöstrojen sayesinde süt üretimi artmaktadır.Ayrıca emzirme döneminde alınması gereken beta karoten ihtiyacınızı günlük beslenme programınızda havuca yer vererek karşılayabilirsiniz.
5.Koyu yeşil yapraklı sebzeler içeriğindeki kalsiyum,demir,folat,vitamin A gibi zengin vitamin ve mineraller sayesinde sütün kalitesini arttırır.
5.Kuruyemişler;Ceviz,fındık,badem gibi yağlı tohumlar vucüdumuz tarafından sentezlenemeyen ve mutlaka dışarıdan alınması gereken yağlar açısından zengin olduğundan anne sütünün kalitesini arttırma açısından önemlidir.Yağlı tohumların içeriğinde bulunan bazı aminoasitler süt oluşumu için gerekli olan seratonin yapısına katılarak süt miktarını ve kalitesini arttırır.
6.Yemeklerinizi hazırlarken 1 çay kaşığı kadar kimyon ilave etmeniz anne sütü salınımını arttıracaktır.
7.Boza;içeriğinde bulunan karbonhidrat,protein ve B vitamini sayesinde süt üretimini arttırır.Ayrıca bozanın içerisinde bulunan laktik asit bakterileri bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirir.
8.Özellikle emzirme döneminde annenin tatlı isteği artmaktadır,halk arasında bilinenin aksine çok şekerli gıdalar anne sütünü arttırmaz,gereksiz kalori alımına neden olur.Emziren annenin,tatlı isteğini bastırmak hemde anne sütü üretimini arttırmak için kuru hurma,kuru incir, kuru dut tercih edilebilir.
Bir çay kaşığı kadar kimyonu yemeklerinize ilave etmeniz anne sütü salınımını arttıracaktır.
                         Dyt.Seden DÖNMEZER GÜNKAYA

 

Bu içerik için oy ver:
CİLT TİPİNİZİ BİLİYORMUSUNUZ?
Bebeklerde Kıyafet Secimi

Yorumlar

 
No comments yet
Zaten Üyemisiniz? Giriş Yapın
Guest
Cumartesi, 11 Temmuz 2020

©2016 HamileAnneler

E-Bülten

Etkinlikler, Uzman Önerileri, Soru - Cevaplar, Haberler ve daha birçok şeyi kaçırmak istemiyorsan sende bize katıl!