Facebook ile Bağlan

Bebek

Bebeğimin Dişi Ne Zaman Çıkacak?

Bebeklerin diş çıkarması genelde 6 - 7. aylarda başlar. Ancak bu her bebekte aynı değildir daha erken veya daha geç diş çıkarmaları da olası bir ihtimaldir.

 

Bebeklerin büyük çoğunluğunda öncelikle ön dişler çıkar. Bebekler ilk yıllarını tamamladıklarında ağızlarında genellikle 8 süt dişi olur. Üç yılın sonunda ise 16-20 dişi olması normaldir. Dişlerin geç çıkması veya eksik gelişmesi kalıtsal özelliklere bağlı olabileceği gibi Raşitizm (D Vitamini eksikliği) nedeni de olabilir. Bu nedenle doktor takibi çok önemlidir. 

 

Bebeklerin diş çıkarma belirtileri 

 

Bebeklerin diş çıkarma zamanı farklılık gösterebileceği gibi‚ yaşayacağı sorunlar da farklılık gösterebilir. Bazı bebekler hiç bir sıkıntı yaşamazken‚ bazıları aylar boyunca sıkıntı yaşayabilir.

 

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri genellikle diş çıkmadan 2-3 ay öncesinde kendini gösterebilir. İlk çıkan dişlerde ve azı dişlerinde bu belirtilere daha sık rastlanabilir.

 

Diş çıkarken‚ ağrı ve buna bağlı bebekte huzursuzluk görülebilir. Bebeğin ağzı sulanmaya ve fazla tükürük üretmeye başlayabilir. Salya miktarındaki artış‚ yanaklarda ve çene bölgesinde kızarıklık ve tahrişe sebep olabilir. Kızarıklığı azaltmak için ıslanan bölgeyi kuru tutmaya özen göstermeli‚ nemlendirici bebek losyonları sürülmelidir. 

 

Bebek dişlerinden dolayı yaşayacağı ağrı nedeniyle iştahsızlık yaşayabilir. Diş etleri kaşındığı için bebeğiniz eline geçirdiği her şeyi bu dönemde ağzına alma eğilimi gösterebilir.

 

Ayrıca‚ diş çıkarken bazen çıktığı bölgede çok hafif kanama da yapabilir. Bu kanama, mavimsi bir leke olarak görülebilir ve buna hematom denir. Ancak‚ bu önemli bir durum değildir ve kendiliğinden zamanla geçer. Soğuk kompres acıyı azaltıp iyileşmeyi hızlandırabilir.

 

Bebeğiniz özellikle azı dişlerini çıkarırken sık sık kulaklarını çekiştirebilir. Kulak ve yanak bölgesine yapacağınız hafif masajlar rahatlamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca bebeğinizin diş çıkarma işlemi gece de devam edeceği için gece huzursuzlukları da yaşayabilir.

 

Zaman zaman bebeğinizde diş çıkarırken ateşinde yükselme ya da ishal de gözükebilir. Ancak bu belirtiler diş çıkarma belirtisi olmayabilir. Böyle bir durum yaşadığınızda doktorunuza danışın.

 

Bu içerik için oy ver:
Gebelikte Aylara Göre Egzersiz
Bebeklerde Gece ve Gündüz Uykusu

İlgili Haberler

Yorumlar

 
No comments yet
Zaten Üyemisiniz? Giriş Yapın
Guest
Cumartesi, 19 Eylül 2020

©2016 HamileAnneler

E-Bülten

Etkinlikler, Uzman Önerileri, Soru - Cevaplar, Haberler ve daha birçok şeyi kaçırmak istemiyorsan sende bize katıl!