Facebook ile Bağlan

Bebek

Bebeklerde gaz sancısı (kolik)

Gaz sancısı en çok sorulan sorulardan her annenin miniği farklı ama bazı genel yaklaşımları ve önerileri sizinle paylaşırsam en azından bir kısım annemizin aklındaki soru işaretlerini giderebilirim Gaz sancısı ve buna bağlı bacaklarını karnına çekerek ağlayan bir Bebek çoğu annenin yabancı olmadığı bir durum. Genellikle 2. Haftadan sonra başlayan ve en geç 6. Ayda son bulacak olan zararsız bir durum. 2 haftadan sonra demişken kısa bir bilgi iki hafta önceki gaz sancıları sıklıkla emzirme sırasında yutulan gaz nedeniyledir bunu engellemek için yapabileceğiniz şeyleri internette kolaylıkla bulabilirsiniz Yazımın devamında gaz sancısından kolik olarak bahsedeceğim kavram karışıklığı olmaması için belirteyim. Kolik tüm bebekler göz önüne alındığında %10-30 arası sıklıkta gördüğümüz bir durum yani kabaca bu sıkıntıyı her 3 anneden biri yaşıyor onun için korkmanıza gerek yok yalnız değilsiniz. Tanı ile ilgili önemli bir noktada miniğinizin kilo alımı kolik atakları bebeğinizde kilo alımına engel oluşturmaz eğer böyle bir durum varsa diğer nedenler için doktorunuza danışmanız önemli Peki tedavi için ne yapmalıyız ? Öncelikle annelerimizin korkulu rüyası olan gaz sancısı açısından sakin olmalarını ve minikmucizelerini sakinleştirme görevini tüm aile bireyleriyle ortaklaşa yapmalarını öneriyorum Annenin düşük allerjen diyet alması (örn. Süt ürünleri, soya,yumurta,fıstık gibi) bazı miniklerin 15 gün içinde şikayetlerinin azalmasını sağlayabiliyor. Lactobacillus türevleri olarak geçen( biogaia örnek verilebilir) probiyotik yani yararlı barsak bakterilerinin verilmesi 3 hafta içinde etki oluşturabilir Bizim dextroz olarak kullandığımız yüksek (%20 lik dekstroz) konsantrasyonlu steril şekerli sudan çok az 1 cc kadar verilmesi sancı ataklarında kurtarıcı olabilir ama sürekli vermek şeker yükünü arttıracağından dikkatli olmak gerekir. Simetikon dediğimiz (annelerin Sab simplex olarak bildiği ilaç) çoğu annenin kullandığı barsaklardan emilmeyen gaz baloncuklarının birleşmesini ve atılımını kolaylaştıran ilacı yine doktorunuzun gözetiminde kullanabilirsiniz. Diğer yöntemlerden biri de "white noise" dediğimiz bir takım rahatlatıcı frekansı tanımlayan sesler (örn saç kurutma makinasını , yağmur, rüzgar duş sesi ). bazı miniklerde işe yarayabilyor ve zararı yok. Buraya kadar bir zararı gösterilmemiş tedavilerden bahsettim diğer tedavilerde kullanılabilir fakat bunlar için öncelikle doktorunuz tarafından takibe alınmanız önemli. Umarım verdiğim bilgiler işinize yarar. Unutmayın kolik geçici ve miniğinize zarar vermeyen bir durumdur olabildiğince kendi halinde geçmesini beklemek ve ilaca başvurmamak siz ve minikmucize niz için faydalı olacaktır.

Bu içerik için oy ver:
Son Yılların Vazgeçilmezi Nude Rujlar !
Hamilelikte Omega 3 Kullanımı ve Önemi

İlgili Haberler

Yorumlar 2

 
bahcecianne on Cuma, 16 Eylül 2016 07:17

Merhaba devit3 ün gaz sancısı yaptığını söyleyen çocuk doktorları var,doğru mudur acaba? Sağlık ocaklarından sürekli veriliyor,eğer doğru ise belki de çoğu Bebek kolik değil?

Merhaba devit3 ün gaz sancısı yaptığını söyleyen çocuk doktorları var,doğru mudur acaba? Sağlık ocaklarından sürekli veriliyor,eğer doğru ise belki de çoğu Bebek kolik değil?
Uzm.dr. Mustafa Burak seven on Cuma, 16 Eylül 2016 09:52

[*] Çok güzel bir soru böyle bir inanış malesef var tamamen yanlış diyemem d vitamininin fazla verilmesi sonucu (normalde 3 damla) kolik oluşturabildiniz gösterilmiş ama buradaki dozlar 15 damla/güne denk geliyor.

[*] Çok güzel bir soru böyle bir inanış malesef var tamamen yanlış diyemem d vitamininin fazla verilmesi sonucu (normalde 3 damla) kolik oluşturabildiniz gösterilmiş ama buradaki dozlar 15 damla/güne denk geliyor.
Zaten Üyemisiniz? Giriş Yapın
Guest
Cuma, 07 Ağustos 2020

©2016 HamileAnneler

E-Bülten

Etkinlikler, Uzman Önerileri, Soru - Cevaplar, Haberler ve daha birçok şeyi kaçırmak istemiyorsan sende bize katıl!