Facebook ile Bağlan

Bebek

Bebeklerde Uyku Eğitimi

Gelişimin temel taşı olan uyku bebekler için gıda kadar önemlidir. Bebeğin çalışmayan kasları uyku esnasında çalışarak enerji depolar. Beyin uykuda çalışır ve gelişir, öğrenileni eler ve hafızaya alır, gelişim için önemli rol oynayan büyüme hormonu saat 22:00 ile 02:00 saatleri arasında salgılanmaktadır, bu saat dilimi aralığında bebeğin uykuda olması hormondan yararlanması anlamına gelir. Ayrıca bağışıklık sistemini destekleyen ve hücre yenileyen Melatonin hormonu karanlığı sever, uyku halinde bebeğinizin odasında ışık ve televizyon olmamasına özen gösterin.

Bazı bebekler uykuya rahatça geçebilirken, bazılarının yardıma ihtiyacı vardır. Bebeğinizi emzirdiniz veya salladınız gözlerini kapattığı an yatağına yatırmayınız, çünkü büyük ihtimalle uyanacak ve tekrar uykuya geçişi yapamadığından ağlayacaktır. Gözler kapanıp uykuya geçiş başladığında alışkanlığını 20 dakika devam ettirmelisiniz, göz kapaklarının hareketi azaldığı, nefesi düzene girdiğinde, kendini uykuya bıraktığında yani vücudu gevşediğinde hafifçe yerine yatırabilirsiniz.

Neden bebekler sürekli uyanır? Çünkü, uyku evrelerden oluşmaktadır. Uykuya alışkanlıkları olmadan geçmeyi öğrenemeyen bebekler bu evreler arasında uyanır alışkanlığını arar (sallanmak, emmek, kucakta dolaşmak vs.) ve bulamadığı için sinirlenip ağlar.

 

Doğuştan bu konuda şanslı bebekler ise uykuya geçişi bildikleri için tüm gece boyunca uyur. Dinlenmek ve aynı zamanda öğrenilenleri kaydetmek için bu döngüleri tamamlamak gerekmektedir.


Uykunun iki ana evresi:

*Non – Rem (derin uyku): Derin uykunun yaşandığı süredir, uykunun büyük bir kısmını oluşturur, kendi içinde evreleri vardır,

1. Evre uyku haline geçiş, göz kapakları ve kaslar hareketlidir.

2. Evre gece uykusunun büyük bir kısmı bu evrede geçer, göz kapakları ve kaslardaki hareket yavaşlamıştır.

3. ve 4. Evrelerde uyku artık iyice derinleşmişitir.

*Rem (aktif uyku): Beyin gelişimi için en önemli uyku dilimidir. Bebeğiniz tüm gün öğrendiklerini Rem uykusunda hafızaya alır. Rüya görür. Yetişkinlerde 90 dakika süren bu dilim bebeklerde 60 dakikadır. Rem uykusunda bebeğinizin göz kapakları hareketlidir, nefes alışı düzensizdir, bu evreyi tamamlamadan uyanan bebekler genellikle sinirli ve yorgun olur. 


Unutmayın bebeğinizin Burun Tıkanıklığı, Reflü, Uyku Apnesi vb. sorunları varsa sık sık uyanacaktır. Bunu uyku geçişini bilmemekle karıştırmamak ve bir doktor ile görüşerek sorunu çözmek gerekmektedir.


Artık bebeğinizi tanımaya başladınız ve kendi başına uykuya dalması için eğitim vermeye karar verdiniz. Öyle ise uyku eğitiminde kullanılan üç yöntemi inceleyelim:

KONTROLLÜ AĞLATMA (Ferber) METODU: Bebek için bir uyku rutini hazırlanır. (ılık bir duş, hafif müzik, emzirme, masaj veya masal okuma gibi) Her uyku öncesi bu rutin uygulanarak bebek rahatlatılır ve uyku vaktinin geldiğini anlaması sağlanır, ilk gece bebek yatağına yatırılır seni seviyorum, iyi geceler gibi bir uyku mesajı belirlenip söylenir ve odadan çıkılır. Büyük ihtimalle ağlayacaktır hemen odaya girmeyin, belirlediğiniz bir süre (3 dakika - 5 dakika gibi) kapıda bekleyin ve bu süre sonunda odaya girin odanın ışığını açmayın, ten teması kurmadan onu sakinleştirmeye çalışın ve tekrar odadan çıkıp kapı önünde belirlediğiniz sürenin dolmasını bekleyin. Belirlediğiniz bu süre sıklığında odaya girilip bebek kontrol edin, bebeğiniz büyük ihtimalle sizi ve eski alışkanlıklarını isteyecek ve ağlayacaktır sabredin. Eğer dayanamayıp bebeğinizi alır ve alışkanlığını ona sunarsanız işiniz çok daha uzayacak bebeğiniz ağlama gücünü size karşı sürekli kullanacaktır. Bebeğiniz uyuyana kadar devam edin.

İkinci gece aynı rutini oluşturup bebeğinize iyi geceler mesajınızı verip odadan çıkın kapıda bekleme sürenizi uzatın (10-15 dakika gibi) uyuyana kadar devam edin.

Bu metodu üçüncü ve dördüncü gece uygulamaya devam edin büyük ihtimal ile kısa sürede uyuyacak ve daha sonra artık ağlamayarak yatağına yattığında kendi uyumaya başlayacaktır.

Eğer bebeğiniz ağladığında dayanacak gücü kendinizde görmüyorsanız (sabretmesi zor olacak) bu yönteme başlamayın. Ağlama süresi çok uzarsa bu yöntemi uygulamaya ara verin.

 

YATIR KALDIR (Tracy Hogg): Bu Metod da bebeğinizin kulağına "Şşşşş" sesi çıkartıp onu sakinleştiriyor ve daha sonra yatağına yatırarak hafifçe sırtına vuruyorsunuz pış pışlar gibi. Bebeğiniz ağladığında kucağınıza alıyorsunuz ancak yine konuşmak, ışık açmak, sallamak yok. Sustuğu zaman tekrar yatağına yatırıyor ağladığında tekrar kucağınıza alıyorsunuz, bebeğiniz uykuya dalana kadar yatır-kaldır işlemini tekrarlıyorsunuz, bu yöntemde bebek tek kalmıyor, yanında olduğunuzu ama artık kendisinin uyması gerektiğini öğreniyor. Ve bir kaç gün sonra yatağına yatırdığınızda kendisi uykuya dalabiliyor.

 

KONTROLLÜ UZAKLAŞMA (Kim West): Bu metod diğerlerine göre daha uzun sürer,. Bebeğiniz ile göz teması kurmadan süreç boyunca yanında bulunuyorsunuz. Bebeğinize oluşturduğunuz uyku rutinini uyguluyorsunuz, uykusu gelen bebeğinizi yatağına yatırıyorsunuz ve sizde yatağının yanında bir sandalyeye oturuyorsunuz, yataktaki bebeğinizin sırtını karnını okşayıp onu seviyorsunuz. Eğer çok ağlarsa onu kucağınıza alıp sakinleştirin ve tekrar yatağına yatırın. Gece ve gündüz uykularında bebeğinizin yatağının yanında oturun bir kaç gün sonra sandalyenizi yatağın biraz uzağına koyup oturun. Birkaç günde bir sandalyeyi biraz daha uzaklaştırın, en sonunda odanın dışına çıkmış olacaksınız ve bebeğiniz artık yine yatağına yatırdığınızda tek başına uykuya dalacak. İlk günler bebeğinizi yatağında severken sizi tutmasına izin vermeyin eğer elinizi tutarak uyumaya alışırsa uyku arkadaşı gibi her seferinde yanında elinizi isteyecektir.

 

**Uyku eğitimi süresi boyunca bebeğiniz çok ağlaya bilir, bu durum size stres ve üzüntü yaşatacaktır eğer bu gücü kendinizde göremiyorsanız uyku eğitimine başlamayın ve bebeğiniz ve kendiniz için doğru zamanı bekleyin. Başarısız uyku eğitimi girişimleriniz bebeğinizin ağlama kozunu öğrenmesine, ağlama direnme süresinin uzamasına neden olur ve kendinizi yetersiz hissetmenizi ve strese girmenize sebep verir. Bebek için en önemli şey mutlu bir ANNE'dir.

Bu içerik için oy ver:
Bebek Karyolaları
Makyajın Tarihçesi Hakkında Enteresan ve Keyifli B...

Yorumlar

 
No comments yet
Zaten Üyemisiniz? Giriş Yapın
Guest
Perşembe, 28 May 2020

©2016 HamileAnneler

E-Bülten

Etkinlikler, Uzman Önerileri, Soru - Cevaplar, Haberler ve daha birçok şeyi kaçırmak istemiyorsan sende bize katıl!