Facebook ile Bağlan

Bebek

Çocuklara dost sebze meyveler

ÇOCUKLARA DOST SEBZE VE MEYVELER

Sağlıklı beslenmenin temelinde yer alan sebze ve meyve grubu özellikle çocukluk çağında büyüme ve gelişimenin sağlıklı geçirilmesinde önemli bir yere sahiptir.Çocuklarınızın beslenme programında her çeşit sebze ve meyve grubundan besinler mutlaka yer almalıdır,çünkü vücudun kendi üretebildiği vitaminler oldukça sınırlıdır.Çocuklarınız,büyüme ve gelişim sürecinde ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri günde 6 porsiyon sebze ve meyve yiyerek karşılayabilir.
Sebze ve meyveler;A,C,E,K vitaminlerini,B grubu vitaminlerini,folik asit,minerallerden ise ;demir,magnezyum,çinko,potasyum,bakır, kalsiyum gibi mineralleri içerdikleri gibi aynı zamanda iyi bir posa ve lif kaynağıdır.
Peki çocuk dostu olan bazı sebze ve meyveler nelerdir?
PORTAKAL VE MANDALİNA
Yüksek oranda C vitamini içerir,bağışıklık sistemini güçlendirerek çocuğunuzun üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskinin önüne geçer.C vitamini demir emilimini artırdığı için kansızlık problemini önler.
KIRMIZI MEYVELER
B,C ve K vitaminlerini içerir,çocukların öğünlerini tatlandıracak olan çilek,kiraz,nar gibi meyveler yüksek antioksidan içeriğiyle kansere karşı koruyucudur.
ELMA
Özellikle çocuklarda görülen sindirim sistemi problemlerinin önüne geçilebilmesi için iyi bir lif kaynağıdır.Elma sinir hücreleri arasındaki bağlantıyı sağlayan asitilkolin artışını destekler,hafızayı güçlendirir,dikkat eksikliğinin önüne geçer.


KİVİ
Antioksidan içeriği yüksek A,C ve E vitaminlerinden zengin bir meyvedir.Bağışlık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korur.Yeterli miktarda tüketildiğinde çocuklarda sık görülen öksürüğü azaltır.Astımı önler.
MUZ
Besin değeri açısından potasyum,magnezyum,fosfor,kalsiyum,demir minerellerini,B6 vitamini,A,C,E vitamini içerir.Çocukların büyüme-gelişme döneminde enerjiye olan ihtiyaçları fazladır,muz enerji ihtiyaçlarının karşılanmasında iyi bir kaynaktır.Kas ve sinir sistemini üzerinde olumlu etkilere sahiptir.
DOMATES
Bol likopen ve C vitamini deposudur. C vitamini kabuğunda daha yoğundur. C vitamini bağırsaklarda demir emilimini hızlandırır.içerdiği Lİkopen, metabolizmanın yağı depolamasına engel olarak, çocukların uzun vadede kalp-damar hastalıklarına yakalanması açısından koruyucudur.
BROKOLİ
A,C,D,E,K vitamini,potasyum,demir,kalsiyum mineralleri açısından oldukça zengindir.Çok iyi bir antioksidandır.Bağışıklık sistemini destekleyerek,çocukların vücut direncini artırır,İçeriğinde bulunan yoğun kalsiyum nedeniyle kemik ve diş sağlığı üzerinde önemli etkiye sahiptir.
ISPANAK
Çocuklar için bir temel reis geleneği olan ıspanak,yapraklarında yüksek oranda demir,iyot,kalsiyum,folat,A,C,E ve K vitamini içerir.Oksidatif stresi azaltan antioksidanlardan zenginliği sayesinde çocuğunuzun beyin fonksiyonlarını hızlandırır, yüksek konsantrasyona destek verir. K vitamininden zengin olması da çocukların iskelet sisteminin daha güçlü olmasında yardımcıdır.
HAVUÇ
A vitamini denince akla gelen ilk sebze havuç olsa gerek.A vitamini içeriği yüksek olan havuç çocuklarınızın göz sağlığını koruması açısından önemlidir.A vitamini serbest radikaller ve bakterilere karşı önemli rol oynayan akyuvar hücrelerini teşvik eder.Enfeksiyonların önlenmesindede havuç gibi A vitamini yüksek içerikli besinlerin çocuklarınız tarafından tüketilmesi önemlidir.
KARNABAHAR
A,C,E vitaminlerini yüksek oranda içermesinin yanı sıra koenzim Q10 içeriğiyle antioksidan özelliğine sahip bu sebze çocuklarınızı kanser riskine karşı korur,bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun savunma mekanizmasına yardımcı olur.
PIRASA
Potasyum, kalsiyum, demir ve fosfor bakımından oldukça zengindir. E, C, B1, B2 ve A vitamini içeriği yüksektir. İçerdiği posa sayesinde çocuklarda kabızlık problemi görüldüğünde bağırsak hareketlerini hızlandırması için tercih edilebilir
KEREVİZ
K ve C vitaminin iyi bir kaynağıdır. Çinko,bakır,potasyum, folat minerallerini içerir.İştah açıcı özelliği sayesinde,yemeği karşı isteksizlik problemi yaşayan çocuklarda çorba olarak hazırlanıp tüketilebilir.
LAHANA
İçeriğinde bol miktarda B, C ve E vitamini barındıran lahana potasyum yönünden de zengin bir içeriğe sahiptir. Çocuklarda C vitamini içeriği sayesinde özellikle boğaz ağrısı şikayetlerinde tercih edilebilir.
KABAK
A,C,E,K vitaminlerini içeren kabak,magnezyum, demir, bakır,potasyum ve manganaz minerelleri açısından da zengindir.Manganez açısından zengin olduğundan çocuklarınızın kandaki glikoz seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur.
Sebzelerle Sağlıklı ve Renkli Tabaklar
Çocuklarınız,sebze grubundan ıspanak, pırasa, lahana, kereviz, brokoli gibi sebzeleri yemek istemeyebilir.Öncelikli olarak çocuklarınıza bu sebzeleri tanıtıp,faydaları hakkında çeşitli oyunlarla bilgi verip,küçük porsiyonlar halinde diğer besin gruplarından sevdiği alternatiflerle tabağını renklendirerek sunmayı deneyin,redetmesi halinde örneğin brokoliyi çorba haline getirip içirmeyi yada lahanayı spagetti şekline getirip sunmayı deneyin.Çocuğunuz o an için yememekte kararlıysa ısrarcı olmayıp,farklı bir öğünde yedirmeyi deneyin. Ebeveyin olarak unutmamanız gereken nokta çocuklarınıza zorla bir yemeği yedirmek,onların bu besinlerden uzaklaşmasına ve ileri yaşlarda da tüketmemesine neden olabilmektedir.

                  Dyt.Seden DÖNMEZER GÜNKAYA

Bu içerik için oy ver:
Hamilelikte Radyasyon
14 Soruda Hamilelik

Yorumlar

 
No comments yet
Zaten Üyemisiniz? Giriş Yapın
Guest
Cumartesi, 25 Ocak 2020

©2016 HamileAnneler

E-Bülten

Etkinlikler, Uzman Önerileri, Soru - Cevaplar, Haberler ve daha birçok şeyi kaçırmak istemiyorsan sende bize katıl!