Facebook ile Bağlan

Bebek

EMZİRİRKEN ZAYIFLAMAK

Bebeklerin sağlığı için hiçbir besin anne sütünün yerini tutamıyor. Dolayısıyla anneler bebeklerini sağlıkla büyütebilecek süte sahip olmak için sen 2 canlısın ona göre ye, tatlı ye ki sütün bol olsun öğütlerine maruz kalarak bunları uyguluyorlar. Aslında yeterli ve her açıdan dengeli beslenildiğinde hem annenin sağlığı ve kilo durumunun hem de bebeğin sağlı ve anne sütü devamlılığı ile anne sütü kalitesinin korunacağı aşikardır.

Emziren anne kesinlikle düşük kalorili bir diyet programı yapmamalıdır. Anne sütünün salgılanması için vücudun ihtiyaç duyduğu bir enerji miktarı vardır. Bu enerji ortalama her 100 ml süt salınımı için 100 kcal civarındadır. Bebeğin doğumundan sonraki ilk 1 haftada anneden salgılanan süt miktarında yavaş yavaş artış görülür. Bebek normal emmeye başladıktan sonra ise bu miktar 700-800 ml civarında değişir. Bu da anne için günlük ekstra 750 kcal harcanması anlamına gelir.

Anne sütünün kalitesi ve verimi için şekerli yiyecekler yerine doğal besinler tercih edilmelidir. Örneğin; su, maden suyu, meyve, sebze, süt, yoğurt, ayran, şekersiz kompostolar, az yağlı çorbalar, tam buğday ekmeği, kuru baklagiller, bulgur ve yulaf anne sütünün verimini artırır.

Günde mutlaka 2,5 litre su tüketilmelidir. Annelerin emzirme döneminde gebelik dönemine göre daha fazla sıvı tüketmesi gerekir.

Kahvaltı yapmadan güne başlamayın. Vücudumuza güne başlamak için gerekli enerjiyi sağlayan kahvaltı süt salınımı artırarak kilo verilmesine de yardımcı oluyor.

Öğlen ve akşam yemeklerinizde sebze ve kuru baklagiller içeren çorbalar için.

Yumurta tüketmeden güne başlamayın.

Diyet tatlılarınızı kendiniz yapın.

Emzirme döneminde günde en fazla 1 ya da 2 fincan kahve içmek mümkün. Fakat bu sayıyı abartmayın.

Her gün 10 12 dakika güneşe çıkarak D vitamini alın.

 

Bu içerik için oy ver:
Yağ Yakma Özelliği OIan Besinler
Amerikan Kalp Vakfı Diyeti

İlgili Haberler

Yorumlar

 
No comments yet
Zaten Üyemisiniz? Giriş Yapın
Guest
Cumartesi, 11 Temmuz 2020

©2016 HamileAnneler

E-Bülten

Etkinlikler, Uzman Önerileri, Soru - Cevaplar, Haberler ve daha birçok şeyi kaçırmak istemiyorsan sende bize katıl!