Facebook ile Bağlan

Bebek

Kolik Bebeği Rahatlatıcı Öneriler

Yenidoğan dönemi bebek için dünyaya adaptasyon dönemidir, bu dönemde bebeğin en çok anneye annenin ise dinlenme ve beslenmeye ihtiyacı vardır. Bilinenin aksine bebeğiniz ilk üç aylık dönemde kucağa alışmaz, ona dünyada güvende olduğunu hissettirmeniz gerekmektedir. Kucağınıza alın, sarılın kafasını kalp sesinizi duyabileceği şekilde tutun, eğer bir problem yoksa emzirin, hafifçe sallayın ve anne karnını hatırlatacak sesler dinletin bu yaklaşımlar bebeğinizi rahatlatacak, ağlama krizlerini azaltacak ve miniğinizi bu iklime hazırlayacaktır. İlk üç aylık dönemde hemen kucağıma almayayım, sallanmaya alışmasın gibi yaklaşımlar sizi daha çok yormakla birlikte bebeğiniz ile olan iletişiminizi bozacaktır.

 

Yenidoğan dönemini zorlaştıran durumlardan biri 'Kolik'tir. Nedeni henüz kesin bilinmeyen Kolik genelde 15. günden itibaren başlar ve üç hafta ile altı ay arasında bir süre devam eder. Günde bir kez veya haftada iki kez aynı saat dilimlerinde başlayan ağlama krizi saatlerce sürebilir, bebeği ve annesini yorar. Bu krizlerde bebeğinize Anne Karnında alıştığı ortamı hatırlatmalısınız. Kucağınızda veya sallanan beşiğinde hafifçe sallayabilir, kulağına yaklaşıp 'Şşşşşşşş' sesi çıkarabilirsiniz. Yeni doğan anne karnında yüksek sese alışkındır olabildiğince kuvvetli çıkartacağınız 'ŞŞŞşşşş' sesi bebeğinizi rahatlatır. Ona fön makinesi, davlumbaz, elektrik süpürgesi sesi dinletebilirsiniz, bu sesler anne karnında duyduğu seslere benzer. (bu seslere ait internette videolar mevcut. Fön gibi makineleri açıp bebeğin yakınında bırakmak kazaya neden olmaktadır, dikkatli olun) Birçok anne bebeğinin arabaya biner binmez uyuduğunu söyler çünkü araç motor sesi de anne karnında duyulan seslere eşdeğerdir. Ağlama krizi sırasında bebeğinizi sokağa çıkartabilirsiniz geçen arabaların sesleri de rahatlamasına yardımcı olacaktır. Onu kucağınıza alın sarın, sarılın ve kulağına geçecek merak etme deyin. Unutmayın bebekler sizi anlar, ona verdiğiniz olumlu olumsuz tüm mesajı alırlar.

 

Kolik bebekler için bitkisel gaz damlaları veya bitki çayları kullanımı önerilmektedir, doktorunuza danışarak bunları kullanabilirsiniz. Panik yapmayın, bu dönemin ömür boyu süreceği hissine kapılmayın. Öyle bir anda geçecek ki kriz sırasındaki sıkıntınızı unutacaksınız.

 

Bebeğinizi kolunuzun üzerine başı dirseğinize, bacak kısmı avucunuza gelecek şekilde karın üstü yatırıp sırtını hafifçe sıvazlamanız onu rahatlatma konusunda size yardımcı olacaktır.

 

Banyo sonrası bitkisel yağlar ile bebeğinize masaj yapabilirsiniz.

 

*Elinizi karın bölgesinin üst kısmına koyun ve sahilde kum çeker gibi kasıklarına doğru yavaşça bastırarak çekin.

 

*Bacaklarını tutup dizleri karın bölgesine gelecek gibi hafifçe bastırın.

 

*Bacaklarından tutun ve bisiklet pedalı çevirir gibi bacaklarını hareket ettirin.

 

*Sol elinizin parmak uçları ile karın bölgesini dairesel hareket ile saat yönünde  ovun.

 

*İki elinizin baş parmaklarını göbek bölgesine yerleştirin ve hafifçe bastırarak kenara doğru çekin.

 

İnternette Kolik Masajı diye arama yaparak bu egzersizlerin videolarını izleyebilirsiniz.

 

Refleksler nedeni ile uyku sırasında elleri ile kendini uyandıran bebeğinizi kundak yapmak istiyorsanız kalça gelişimini etkilememek için tam değil yarım kundak tercih ediniz, yani bebeğinizin sadece üst bedenini sararak bacak ve kalçayı rahat bırakın. Ancak bu dönemde bebeğiniz ve sizin için en önemli şey stresten uzak durmaya çalışmak ve ten teması kurmaktır. Bir yakınınızdan ev işleri için destek isteyin ya da bırakın ev dağınık kalsın bebeğiniz için vakit buldukça dinlenin.

 

Bu içerik için oy ver:
Zümra Gündüz Pozitif Doğum Hikayesi
Mus'ab'ın Doğal Doğumla Gelişi

İlgili Haberler

Yorumlar

 
No comments yet
Zaten Üyemisiniz? Giriş Yapın
Guest
Salı, 14 Temmuz 2020

©2016 HamileAnneler

E-Bülten

Etkinlikler, Uzman Önerileri, Soru - Cevaplar, Haberler ve daha birçok şeyi kaçırmak istemiyorsan sende bize katıl!