Facebook ile Bağlan

Bebek

SABAH ERKEN UYANAN BEBEĞİNİZİN DAHA GEÇ UYANMASI İÇİN 10 YARARLI İPUCU :

Bebeklerde en sık rastladığımız problemlerden biri de ERKEN UYANMA’dır.  Sizin de bebeğiniz her gün sabah 5.00 ‘de uyanıyor mu?  

İşte size deneyebileceğiniz 10 yararlı ipucu: 

1)      Geç olmayan bir yatma saati seçin:   Günlük düzeninize göre, akşam 18:30-20.30 arasındaki bir yatma saati idealdir.

2)      Beyaz gürültü veya müzik kullanın:  Kuşlar, çöp kamyonları, trafik veya inşaat sesleri, kardeş gürültüleri gibi çeşitli iç ve dış seslerini baskılamak için etkilidir.

3)      Bebeğinizi günün ilk uykusuna çok erken yatırmayın. Saat 8.00-8.30 gibi ilk uykuyu planlayın. Bebeğinizin çok yorulmadan buna alışabilmesi için kahvaltı, ilk uyku saatlerini her gün 15 dakika ileri alarak bunu sağlayabilirsiniz. 

4)      Gün içerisinde uzun uykular yapıyorsa  ( örneğin tek seferde 2 saat) gece uykusunu etkilememesi için  bebeğinizi uyandırmaktan çekinmeyin.

5)      Bebeğiniz gün içerisinde yaşına uygun sürelerden az ya da çok ayakta kalıyor olabilir.  Uyku sürelerini, bebeğinizin yaşını  dikkate alarak düzenlemeniz önemlidir.   Erken uyanma, bazı durumlarda 3 uykudan 2 uykuya geçmenin habercisi de olabilir. 

6)      Odayı karartın:  Sabahın erken saatlerinde güneşin odaya sızmasını engellemek için odanın tam karanlık olduğuna emin olun. Karartma perdeleri buna yardımcı olur. 

7)      Düzen: Günlük düzen çok önemlidir. Günlük düzen; uyku sürelerini, yemek, aktivite zamanlarını, rahatlatıcı ve tahmin edilebilir yatma rutinini ve  akşam yatma zamanını içerir. İyi bir günlük düzen, çocuğunuzun hem gün içerisinde aşırı yorgun düşmemesine, hem de iyi beslenmesine katkı sağlar. 

8)      Kış aylarında, sabaha karşı 4.00-5.00 civarı, bebeğinizin vücut ısısının düşmesiyle birlikte, bebeğiniz üşüyerek uyanabilir. Buna dikkat ederek, gerekli önlemleri alabilirsiniz.

9)      Sabah uyandığında (sabah 06: 00'dan önce) buna bir gece uyanması gibi tepki verin. Çocuğunuzu sabah 5: 00'de yataktan çıkarmaya devam ederseniz, güne bu saatte başlamak onun için bir alışkanlığa dönüşebilir. Yatağının yanında oturmak, kısık sesle, yumuşak dokunuşlar sunmak ona yardımcı olabilir

10)     Vücut saatlerini tekrar ayarlamaya çalışın: Temiz hava ve bol miktardaki güneş ışığı çocuğunuzun iç vücut saatini ayarlamanıza yardımcı olur. Çocuğunuz her sabah aynı saatte sürekli uyanıyorsa, her zamanki uyanma saatinden yaklaşık 30 dakika önce önce onu biraz dürterek ( tam uyandırmadan)  o uyku döngüsünü atlatmaya çalışmayı deneyebilirsiniz. 

 

Tüm bu önerileri uygulamanıza rağmen, çocuğunuz güne keyifli bir şekilde erken başlıyor ve uyandıktan birkaç saat içinde huzursuzlanmıyorsa, bu bebeğinizin ihtiyacı olan uykuyu aldığını gösteren işaretlerdir.

kaynak : tatlı uyku sırları

 

Bu içerik için oy ver:
Hipertansiyon çocukları da tehdit ediyor! YÜKSEK ...
10 HAMİLELİĞİN 1’İ RİSKLİ!

Yorumlar

 
No comments yet
Zaten Üyemisiniz? Giriş Yapın
Guest
Cumartesi, 11 Temmuz 2020

©2016 HamileAnneler

E-Bülten

Etkinlikler, Uzman Önerileri, Soru - Cevaplar, Haberler ve daha birçok şeyi kaçırmak istemiyorsan sende bize katıl!