Facebook ile Bağlan

Bebek

Uzun Kış Geceleri Gelen Açlıkla Baş Etmenin Yolları

Kış aylarında bildiğimiz üzere geceler uzuyor ve oturduğumuz yerden atıştırmak da farz oluyor. Diyelim ki akşam yemeğini 6'da yedik ve 11'de yatacağız. Geçen süre zarfı içinde illa ki acıkırız ve elimiz atıştırmalıklara gider. Bunu uzun vadeye koca bir kış sezonuna yaydığımızda ise yaza kilo almış bir şekilde girmemiz kaçınılmaz sondur. Sonra ver elini şok diyetler...

Bunu engellememiz mümkündür. Unutmayın, geceyi aklı başında bir beslenme sistemi ile geçirmek için bütün günü iyi geçirmeliyiz.


Bunun için;

-Sabah uyanınca 1 saat içinde kahvaltımızı ederek yani enerjimizi alarak güne başlamalıyız.

-Sabah kahvaltıdan önce 1 su bardağı kadar oda sıcaklığında su içmek ardından bir miktar daha soğuk su içmek sindirim sistemimizin çalışmasını sağlar. Sindirim sistemimizin doğru çalışması ise hem kilo kontrolünde faydalı olur hem de sağlığımızı korumamıza yardımcı olur.

-Sabah kahvaltısında karbonhidrat protein ve yağ açısından dengeli bir menü oluşturmalıyız. Sabahtan itibaren tek yönlü bir beslenme iştah kontrolünü zorlaştıracağı gibi metabolizmamızı da yavaşlatır. Kilo almamızı kolaylaştırır.

-Gün içinde sabah öğle ve akşam olmak üzere 3 öğün beslenmeliyiz. Ve ana öğünlerimizde et grubu, ekmek grubu, süt-yoğurt grubu ve sebze grubu yiyeceklerden mutlaka olmalı. Yemeklerde çiğ sebze veya salata tüketmeyi ihmal etmemeliyiz. Salatalara zeytinyağı ve limon ilave etmekten kaçınmamalıyız. Yemekten sonra ise tatlı ihtiyacını karşılamak için taze ya da kuru meyvelerden faydalanabiliriz.

-Sabah öğle ve akşam öğünleri arasında küçük sağlıklı atıştırmalar yapmak gece açlık krizine girmemizi engelleyebilir. Örneğin; süt, ceviz, badem, fındık, kuru kayısı, kuru incir vb...

-Gece evinizde artık dinlenme saatleri başladığında bol suyumuz yanımızda olmalı ve yudum yudum keyifle su içmeye özen göstermeliyiz.

-Gece atıştırmalarında da her zaman olduğu gibi yavaş yemeye ve lezzete odaklanmaya dikkat etmeliyiz.


Gece atıştırma örnekleri;

-fındık ve taze meyve

-ceviz ve taze meyve

-leblebi, ceviz ve taze meyve

-ceviz, kuru meyve ve taze meyve

-badem, taze meyve ve kuru meyve

-süt, yulaf ezmesi ve meyve

-süt, yulaf ezmesi, ceviz ve meyve

-yoğurt, maydanoz ve meyve

-ayran ve leblebi

Bu içerik için oy ver:
Gebelik Zehirlenmesi (Preeklampsi)
Merhaba Çaylar, Elveda Kilolar

İlgili Haberler

Yorumlar

 
No comments yet
Zaten Üyemisiniz? Giriş Yapın
Guest
Pazartesi, 21 Eylül 2020

©2016 HamileAnneler

E-Bülten

Etkinlikler, Uzman Önerileri, Soru - Cevaplar, Haberler ve daha birçok şeyi kaçırmak istemiyorsan sende bize katıl!