Facebook ile Bağlan

Gebelik Zehirlenmesi (Preeklampsi)

Halk arasında gebelik zehirlenmesi diye bilinen aslında zehirlenmek ile uzaktan yakından ilgisi olmayan tıbbi adı "Preeklampsi" olan durumdur.  Tansiyon yüksekliği, idrarda protein kaçağı, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarında bozulma, kan pulcuklarında azalma, baş ağrısı, karın ağrısı, görmede bozulma hatta epilepsi tarzı nöbetler bile eşlik eder hastalığın şiddetine göre. Gebelikte 20 hafta sonrası 140/90 üzerinde seyreden tansiyon ve idrarda protein kaybı ile ilk klinik bulguları verir ama tanı koymak için protein kaçağı olması şart değildir. Rahim ve plasental kılcal damar düzeyindeki yetersizliğin sebep olduğu düşünülür ve plasental beslenme azalmıştır. Sebepleri olarak genç ya da ileri anne yaşı daha önceki gebelikte tansiyon yüksekliği çoğul gebelikler otoimmün hastalıklar obezite vb durumlar gösterilebilir. Tansiyon yüksekliği eşlik ettiği için tuzdan fakir diyet uygulamak ne yazık ki faydalı değildir.

Son zamanda yapılan çalışmalar D vitamini eksikliği ile preeklampsi arasında ilişki olduğunu gösterse de D vitamininden zengin beslenmenin katkıları net gösterilememiştir. Tanı konulduğunda 24 saatlik idrar toplama, karaciğer böbrek fonksiyonları, Ultrasonografi ile amniyon ve doppler takibi, Bebek hareketleri takibi, tam kan sayımı gibi medikal işlemler ile hastalığın şiddeti değerlendirilir. 160/110 üstü tansiyon baş ağrısı epigastrik ağrı görmede bulanıklaşma hastanın nöbet geçirebileceğini doktorda hissettirir ve tehlikeli bir durumdur .Bu tarz şiddetli preeklampsi vakalarında doğum tek seçenektir. Eğer Bebek küçük ve şiddetli klinik bulgular yok ise doğuma kadar zaman kazanmak için antihipertansif ilaçlar başlanır, bebek akciğerleri gelişsin diye geliştirici iğneler yapılır ve hasta yatak istirahatinde izlenir.

Daha önce preeklampsi geçiren gebelere erken haftada başlamak koşuluyla düşük doz aspirin vermek bilimsel çalışmalarda etkisi gösterilmiş ve kanıt değeri yüksek olan yaklaşımlardır. Tabii ki kendi isteğimize göre değil doktor kontrolü sonrası doktor önerisiyle başlanabilir. Preeklmapsi annenin özellikleri kandaki bazı faktörler ve erken hafta uterin kan akımı doppler ile öngörülebilir ama öngerilme oranı çok yüksek oranlarda değildir ne yazık ki.  

 

SAYGILARIMLA DOKTOR ÖZGÜR AĞLAMIŞ

Bu içerik için oy ver:
Kış Aylarında Nasıl Beslenmeliyiz?
Uzun Kış Geceleri Gelen Açlıkla Baş Etmenin Yollar...

İlgili Haberler

Yorumlar

 
No comments yet
Zaten Üyemisiniz? Giriş Yapın
Guest
Salı, 10 Aralık 2019

©2016 HamileAnneler

E-Bülten

Etkinlikler, Uzman Önerileri, Soru - Cevaplar, Haberler ve daha birçok şeyi kaçırmak istemiyorsan sende bize katıl!