Facebook ile Bağlan

Gebelikte Aylara Göre Egzersiz

Hamilelikte yapabileceğiniz en uygun egzersiz: yürüyüş

 

Hamilelikte yapılabilecek en kolay ve en yararlı egzersiz yürüyüştür. Anne adayının hamilelik süresince uzman doktor kontrolü ve mümkünse spor eğitmeni eşliğinde emniyetli ve güvenli şekilde spor yapması önerilir. Hamilelikte egzersiz yapmayı düşünen kadınlar bu isteğini mutlaka doktoru ile paylaşmalı ve doktorunun kendisine getirebileceği kısıtlamalara uymalıdır.

 

Hamilelikte ay ay yapabileceğiniz egzersizler 

 

Hamileliğin ilk 3 aylık dönem

Bu dönemde, vücudunuz gelecek aylarda daha dayanıklı olabilmek için yeni şeklini almaya başlar. Hamilelik sırasında üç kas grubu; sırt, karın ve pelvis kaslarının çalışması çok önemlidir. Bu kas grubunu güçlendirip rahatlatan egzersizler yardımıyla vücudunuzu ileriki aylarda alacağınız kilolara hazırlayabilirsiniz. Hamileliğin bu ilk 3 aylık döneminde hafif tempolu yürüyüşler, aerobik egzersizleri, kas kuvvetini artırmaya yönelik egzersizler yapılabilir. Ek olarak hamilelerin pilates ve yoga gibi egzersizler yapması da faydalı olabilir.

 

3-6 aylık dönem

Bu dönemde, kilo alımları başlayacağından artık geriye doğru uzanırken, omurga üzerine fazla basınç yaparak sırtınızı ağrıtmamaya dikkat etmeniz gerekir. Bu nedenle sırt üstü yatar pozisyondaki egzersizler, bebeğe baskı oluşturacağından ve bebeği oksijensiz bırakacağı için kaçınılması gereken egzersizlerdir. Bunun yerine bacak kaslarını güçlendirmek için egzersizler yapılabilir.

 

6-9 aylık dönem

Artık kilo iyice arttığından, hareket ederken zorluk çekilmeye başlanır. Bu sebeple dolaşımı hızlandırmak ve enerji düzeyini artırmak için egzersiz yapılmalıdır. Fakat rahim kalbe uzanan ana damara baskı yaptığından ve kan akışını yavaşlatıp kan basıncını düşürdüğünden yere sırt üstü uzanmamaya dikkat edilmelidir. Bu dönemde bebeği korumak amaçlı sadece oturma pozisyonlarındaki hareketler yapılmalıdır. Yürüyüş egzersizleri ve pilates doğumun daha kolay ve rahat geçmesi için hamileliğin son dönemlerinde büyük önem taşır.

 

 

Bu içerik için oy ver:
Gebelikte Dinlenme ve Uyku
Bebeğimin Dişi Ne Zaman Çıkacak?

İlgili Haberler

Yorumlar

 
No comments yet
Zaten Üyemisiniz? Giriş Yapın
Guest
Cuma, 07 Ağustos 2020

©2016 HamileAnneler

E-Bülten

Etkinlikler, Uzman Önerileri, Soru - Cevaplar, Haberler ve daha birçok şeyi kaçırmak istemiyorsan sende bize katıl!