Facebook ile Bağlan

Gebelikte Dinlenme ve Uyku

 

Gebelikte istirahat ve uyku

 

Gebelik dönemi belki de yaşamınızda en çok istirahat ve uykuya ihtiyaç duyduğunuz dönemdir. Gebeliğin erken dönemlerinde, salgılanan hormonların etkisiyle ortaya çıkan yorgunluk hissi sizi ister istemez istirahat etmeye zorlayacaktır. Gebelik ilerledikçe bu yorgunluk hissi ortadan kalkmış olsa bile bedeninizin ihtiyacı olan istirahat ve uykuya gereken önemi vermeye devam edin.

İşiniz gün boyunca sık sık ayakta kalmayı gerektiriyorsa fırsat buldukça oturun, ayaklarınızı hafifçe yükseltin ve gözlerinizi kapayarak istirahat edin.

İşiniz gün boyunca oturmayı gerektiriyorsa, dolaşımınızın yavaşlamasını engellemek için iki saatte bir en az 10 dakika boyunca kalkıp yürüyün.

 

 

Gebelikte uyku pozisyonu

 

Gebelik döneminde her gün en az 8 saat uyumaya özen gösterin. Özellikle hamileliğin ilk aylarında kendinizi sürekli bir uyuklama halinde bulabilirsiniz ve bu bazen erken gebelik döneminin tek belirtisi olabilir.

Gebelik ilerledikçe ve özellikle de hamileliğin son haftalarında gece uykuya dalmakta zorlanabilirsiniz. 

 

Gebelik döneminde tansiyonunuz yatar pozisyondan doğrulurken, ya da oturur pozisyondan ayağa kalkarken düşme eğilimindedir.

Tansiyon düşmesi de baş dönmesi ve daha ileri aşamalarda bayılma hissi oluşmasına neden olabilir. Bu tür ani tansiyon düşmelerine özellikle gebeliğin ikinci üç aylık döneminde nispeten sık rastlanır ve bebek sağlığı açısından sorun teşkil etmezler. Ortostatik hipotansiyon adı verilen bu durumu önlemek için yatağınızdan yavaş ve dinlenerek kalkın.

Başdönmesini önlemek için aşağıdaki gibi yataktan kalkın.

 

                 

1. yana dönün                                                                                       2-dizlerinizi bükün ve kollarınızı kullanarak yatakta doğrulun

 

                                                                

3-önce ayaklarınızı yataktan aşağı sarkıtın                                               4-bir süre doğrulmuş pozisyonda kalın ve ellerinizi yanlara koyun

 

                                                                            

5-öne doğru eğilin                                                                                 6-bacak kaslarınızı kullanarak doğrulun

 

 

 

Bu içerik için oy ver:
Gebelikte Diş Bakımı
Gebelikte Aylara Göre Egzersiz

İlgili Haberler

Yorumlar

 
No comments yet
Zaten Üyemisiniz? Giriş Yapın
Guest
Cuma, 07 Ağustos 2020

©2016 HamileAnneler

E-Bülten

Etkinlikler, Uzman Önerileri, Soru - Cevaplar, Haberler ve daha birçok şeyi kaçırmak istemiyorsan sende bize katıl!