Facebook ile Bağlan

Gebelikte Yeterli, Dengeli ve Sağlıklı Beslenme

Gebelik süreci başladığı andan itibaren annenin, bebeğinin sağlığı için yeterli ve dengeli beslenmesi gerekmektedir. Sağlıklı bir beslenme süreci için önerim, beslenme programınızda mutlaka bütün besin gruplarının bulunmasıdır.

Bunlar; proteinler, karbonhidratlar, yağlar, vitamin ve minerallerdir.

Gebeliğinizde, bahsettiğim besin öğelerine ihtiyacınız özellikle 14.hafta itibari ile artar ve günlük beslenme programınıza biz uzmanların uygun gördüğü oranda yaklaşık 300 kalorilik ilave enerji eklenir. Gebelik sürecinde dokuz ay boyunca önerilen ağırlık kazanımı ortalama 9-12 kg arasındadır, fakat bu kişinin gebe kalmadan önceki kilosuna göre değişiklik gösterebilir.

Peki beslenmenizde ve ilave takviye ürünlerde nelere dikkat etmelisiniz?

Folik asit bebeğinizin özellikle sinir sistemi gelişimi için gereklidir, günlük 400 mcg alım önerilmektedir. Folik asit içeren besinler; brokoli gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, et, süt, yoğurt ve tam tahıllı besinlerin içeriğinde bulunmaktadır. Folik asitin yanı sıra , B12 ,Demir, Kalsiyum, Çinko,A Vitamini ,D Vitamini ,C vitamini alımıda önemlidir. B12;kırmızı et, yumurta, süt ve süt ürünlerinde, demir; koyu yeşil yapraklı sebzeler, et, süt, yoğurt, kuru meyveler ve kurubaklagillerde, çinko; yağlı tohumlar, yumurta, balık ve süt ve süt ürünlerinde, kalsiyum; süt, yoğurt, peynir, mercimek gibi kurubaklagil ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde, A Vitamini özellikle havuç, yeşil sebzeler, yumurta sarısında , C vitamini ise özellikle meyvelerde bulunmaktadır.Su tüketimi günlük 3 lt altına düşürülmemelidir.Az su tüketimi, posadan ve lif içerikli besinlerden eksik beslenme gebelikte sık sık başa gelen kabızlığa neden olmaktadır.

Ayrıca yağ tüketiminde dikkat etmemiz gereken bir hususta zeytinyağı gibi sıvı yağ tüketimidir, katı yağlar tercih edilmemelidir.Hamilelikte dikkat edilmesi gereken diğer hususlar ise salam, sosis ve çiğ et gibi şarküteri ürünlerden, konserve besinlerden ,alkol ve sigara kullanımından uzak durmanız gerektiğidir.Bu tarz ürünlerin tüketimi bebeğinizde sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

 

Bu içerik için oy ver:
Fizyolojik Sarılık (Yenidoğan Sarılığı)
Gün İçinde Metabolizma Hızımızı Artırmak Mümkündür...

İlgili Haberler

Yorumlar

 
No comments yet
Zaten Üyemisiniz? Giriş Yapın
Guest
Cuma, 07 Ağustos 2020

©2016 HamileAnneler

E-Bülten

Etkinlikler, Uzman Önerileri, Soru - Cevaplar, Haberler ve daha birçok şeyi kaçırmak istemiyorsan sende bize katıl!