Facebook ile Bağlan

Hamilelikte Bulantılar

BULANIYORUUUUUMMM !!!

Bir yandan mideniz bulanıyor, eskiden keyifle yediğiniz şeylerin kokusuna bile tahammül edemiyorsunuz bir yandan da neyse ki hormonlarım gayet iyi ve bebeğim iyi yerleşiyor deyip bardağın dolu tarafını görmeye çalışıyorsunuz. İşte annelik böyle bir şey, her olumsuz görünen olaydan bebeğiniz için harika bir anlam çıkarabiliyorsunuz.

Hiperemezis Gravidarum (gebelikte görülen bulantı-kusma) dediğimiz bu tablodan gebelik sırasında artış gösteren hormonlar sorumlu. Bu hormonlardan en önemli 2 tanesi Beta HCG ve Progesteron.

Beta HCG dediğimiz gebelik hormonu, bebek anne rahmine ne kadar iyi tutunursa o kadar iyi ve hızlı bir şekilde yükselir. Kanda seviyesi hızla artan bu hormon, bulantı-kusma merkezi olarak bilinen Kemoreseptör Triger Zone’u uyararak etkisini gösterir. 5-6. Haftalarda başlayan bulantı kusmalar 12. Haftaya kadar devam edebilir. Beta HCG nin hızlı artışının 12. haftadan itibaren normale dönmesi ile bulantı-kusmalarda azalma gözlenir.

Progesteron hormonu, vücuttaki düz kas yapısında olan tüm kasları gevşetme özelliğine sahiptir. Gastrointestinal sistem dediğimiz yemek borusu, mide, bağırsaklar da düz kas yapısında olduğu için yenilen bir gıdanın mideye, oradan da bağırsaklara geçişi hamilelik sırasında son derece yavaşlamış bir şekilde olur. Bu da bulantı-kusma, mide yanması, hazımsızlık, şişkinlik gibi şikayetleri beraberinde getirir.

Nelere Dikkat Etmek Gerekir

  • Aşırı yağlı, asitli ve baharatlı gıdalardan uzak durunuz.

  • Yemek, parfüm, sigara kokusu bulantı kusmayı tetikleyebileceği için bu ortamlardan uzak durunuz, içinde bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırınız, mümkünse yemekler pişirilip önünüze gelsin. (En sevilen madde bu )

  • Uzun süre aç kalmamaya özen gösterin

  • Az az sık sık beslemeyi alışkanlık haline getirin

  • Yatağınızın baş ucunda çubuk kraker, tuzlu leblebi, galeta, peksimet gibi yiyecekler bulunsun ve yataktan kalkmadan önce 4-5 tane ağzınıza atın. Bu gece boyunca açlığa bağlı artan safra salgısının kalkar kalkmaz ağzınıza gelmesiyle oluşan sabah bulantılarını (morning sickness) engelleyecektir.

  • Suyu yemeklerden 1 saat önce veya 1 saat sonra içmeye özen gösterin. Bu, yemeklerin bulamaç haline gelip bulantıyı tetiklemesine engel olacaktır.

  • Zencefil ve zencefil içeren ürünler bulantı kusmayı hafiflettiği için tercih edilebilir.

  • Tuzlu patates haşlaması, peynirli makarna, peynirli börek gibi gıdalar mideyi rahatlatarak kusmayı engeller

Bu önlemlere rağmen bulantı kusmalarınız devam ediyorsa muhakkak doktorunuza başvurun. Yapılan tetkikler neticesinde bulantı kusmayı tetikleyen başka bir rahatsızlığın olmadığını tespit ettikten sonra hamilelikte gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz ilaç desteğini verecektir. Önlemlere ve ilaç tedavisine rağmen bulantı kusmalar devam ediyor ve buna kilo kaybı da eşlik ediyor ise hastaneye yatırılıp serum tedavisi uygulanabilir.

Hamilelik sırasında yaşanan psikolojik ve sosyal stres de hormonal etkileri arttırarak bulantı kusmayı tetikleyebilir. Bu yüzden ilk 3 aylık periyodu mümkün olduğunca stresten uzak şekilde geçirmek şikayetlerinizin daha az olmasına katkı sağlayacaktır.

Bu içerik için oy ver:
Hamilelikte beslenme önerileri
hamilelik ve lohusalıkta özlük hakları

İlgili Haberler

Yorumlar

 
No comments yet
Zaten Üyemisiniz? Giriş Yapın
Guest
Cumartesi, 11 Temmuz 2020

©2016 HamileAnneler

E-Bülten

Etkinlikler, Uzman Önerileri, Soru - Cevaplar, Haberler ve daha birçok şeyi kaçırmak istemiyorsan sende bize katıl!