Facebook ile Bağlan

Hamilelikte Cilt Bakımı (Hamilelik Lekeleri)

Hamilesiniz, cildinizi güneş kremi ile koruyor ve olabildiğince gölgede kalmaya çalışıyorsunuz. Tüm bunlara rağmen yüzünüzün belirli bölgelerinde güneş lekeleri oluşmaya  başladı. Aynalara küstünüz. Durumdan oldukça şikayetçisiniz... Kim etmez ki şikayet?

 

Hamilelik dönemi tüm hormonlarınızın ters düz olduğu bir dönemdir. Peki o kadar korumaya ve esirgemeye rağmen o lekeler o dönemde neden oluşur?

 

İster hamilelik dönemi, ister diğer dönemler olsun cildimizin bir numaralı düşmanı güneştir! Bu tehlike hamilelik döneminde daha çok kendini gösterir... Çünkü bu dönemde cilt dengesi değişir, östrojen (kadınlık hormonu) tavan yapar, vücut yapısı ve neredeyse tüm değerler farklılık gösterir... Bu değişimden ilk etkilenen bölge de cildimizdir. Peki cildimizde oluşan bu sinir bozucu lekelere engel olabilir miyiz?

 

Hayır! Oluşmasını belki engelleyemeyiz ama kalıcı olup daha da koyulaşmasını engellemek elimizde. Hamilelik döneminde bir çoğumuz kozmetik kremler kullanmaktan çekiniriz. Bebeğimize zarar gelebileceği endişesi ile uzak kalırız. Bir nevi kendimizi feda ederiz. :)

 

Aslinda buna gerek yok. Kozmetik ve kimyasal kullanmadan da cildimizde ki istenmeyen lekelerle savaşmak elbette mümkün. Üstelik evimizdeki organik ürünlerle..

 

Bunu bizzat kendim yaşadığım için yine kendimi örnek göstereceğim. İlk hamilelik döneminde inanılmaz leke problemim oldu.  Özellikle dudak üstü , burun ve yanak bölgesinde. Aynalara ciddi anlamda bakmak gelmiyordu içimden. Evdeyken katlanılıyor fakat insanlarla görüşeceğim zaman büyük sıkıntılar yaşıyordum.. işte tam bu noktada ikinci en büyük yanlışı yaptım. Güneş lekelerimi katman katman fondötenlerle kapatmaya çalıştım. Hamilelik dönemim yaz mevsimine geldiği için aşırı sıcaklar da o sürdüğüm fondötenler  bana bol leke olarak geri döndü. Ahh ne büyük hata! ! ! Cildimi daha fazla mahvetmeden nasıl kurtulurum diye arayış içine girmişken imdadıma 2 mucize yetişti. Limon ve Elma!!! :)

 

Elma akne ve leke tedavisinde kullanılan en etkin toparlayıcı ve parlatıcı ve aydınlatıcı... İkincisi ise limon! Limon antibakteriyel ve asitli yapısı sayesinde öncelikle sivilceler ile savaşmak konusunda tek başına kahraman! İnanılmaz bir gözenek sıkılaştırıcı. İçinde bulunan bol miktarda doğal sitrik asit lekeli cilt için tam bir mucize. Üstelik oldukça iyi bir yağ dengeleyici. kokusu da ferahlatıyor daha ne olsun. :)

 

Leke hafifletmede yardimci diğer dogal malzemeler ise;

*yoğurt 

*yumurta beyazı

*yulaf unu

*pirinç suyu  (ayrıca cilt tonu açıcı tonik)

*elma sirkesi

 

Bu malzemeleri karıştırıp maske yapabilirsiniz. Haftada 3 kez denedim ben, işe yaradı ;)

 

Tüm bunlarla uğraşmak istemiyorum bana etkili krem öner sürüp uyuyayım diyen kozmetik sevenler olacak elbette. :) Öyleyse onlara da önerim Sebi ixir !! Oldukça güzel ve etkili bir kremdir. Deneyenler memnun... fiyatı 50 TL  civarı. Bir araştırın, eğer hamileyseniz ve kullanmak istiyorsanız önce doktorunuza danışın derim.

 

Ne olursa olsun ister doğal yöntemler, ister kozmetik destekli yöntemler... Uyulması gereken tek bir kural var, DÜZENLİ KULLANIM!!  Ve sonuç aynalarla yeniden barışma. :) Sevgiyle kalın! 

 

Bu içerik için oy ver:
Bebek ile tatil...
Gün İçinde Metabolizma Hızını Artırmak Mümkün Müdü...

İlgili Haberler

Yorumlar

 
No comments yet
Zaten Üyemisiniz? Giriş Yapın
Guest
Cuma, 07 Ağustos 2020

©2016 HamileAnneler

E-Bülten

Etkinlikler, Uzman Önerileri, Soru - Cevaplar, Haberler ve daha birçok şeyi kaçırmak istemiyorsan sende bize katıl!