Facebook ile Bağlan

HAMİLELİKTE HORMONLAR

Hormonlar gebelikte önemli bir rol oynarlar, etkileri yaşamımızın herhangi bir safhasından daha büyüktür . (HCG); bu hormon embriyo tarafından üretilir ve adeti engeller, aynı zamanda, vücudun daha çok progesteron üretmesine neden olur. İlk üç ay içerisinde yüksek seviyeleri, sabah hastalığından sorumlu olur ( mide bulantısı baş dönmesi kusma)
Östrojen ve progesteron ; bunlar gebeliğin her safhasında önemlidir ve degişikliklerin çogunu kontrol eder. Örneğin , progesteron , rahim astarını döllenmiş yumurta almaya hazırlar, vücut dokusunu ve yağını büyümeye teşvik eder ve size huzur verir. Östrojen ve progesteron memede süt kanallarının büyümesini sağlar, göğüsleri şişirerek ve areolanın ( meme ucu etrafındaki bölge ) büyümesini ve renginin koyulaşmasını sağlar.
Relaksin; bu rahim boyunu yumuşatıp pelvis kaslarını ve bağlarını , Doğuma hazırlık amacıyla gevşetir.
Oksitosin; bu rahmin kasılmasına ve bebeğin dışa doğru itilmesine yardımcı olur ve Doğumdan sonra normal büyüklüğüne dönemsini sağlar.
Prostaglandin; bunlar, birçok dokuda bulunan bölgesel hormon türü maddeleridir. Rahmin kasılmasını sağlar ve böylece ilaç ya da jel içeren prostaglandin , doğumu kolaylaştırmak için vajinaya girer. (spermlerde de bulunur, Doğumu başlatabilir)
Kortizon; bu hormon seviyeleri , gebelik sırasında artar, bu da astım ve egzama gibi alerjik durumların gelişmesinin nedenlerinden biridir.
Adrenalin, Noradrenalin, Endorfinler;
Bu hormonlar kalp atışını artırırlar ve ruh hali üzerinde önemli etkileri vardır . Endorfinler mutluluk ve hissimizi etkiler ve doğal agrı kesicidir. Vücutta endorfin seviyesi gebelik sırasında artar ve Doğumda en yüksek seviyesine erişir.
Prolaktin ve plasenta laktojeni (HPL);
Bunların ikiside süt yapıcı hormonlardır. Bunlar gebelik sırasında ortaya çıkmazlar ama östrojen ve progesteron süt üretimini geciktirirler. Bebek doğduğunda , östrojen ve progesteron seviyeleri düşer ve süt üretimi başlar .
Yani vücudumuzun inanılmaz bir mekanızması vardır doğal Doğumun gerçekleşmesi için herşey mükemmel tasarlanmıştır.

 

DOGUM DESTEKÇİSİ

ÇİĞDEM ESKİAR

@doulapinkblue

Bu içerik için oy ver:
BESLENME ÇANTASINDA NELER OLMALI
Anne sütünü artırmak için

İlgili Haberler

Yorumlar

 
No comments yet
Zaten Üyemisiniz? Giriş Yapın
Guest
Cumartesi, 11 Temmuz 2020

©2016 HamileAnneler

E-Bülten

Etkinlikler, Uzman Önerileri, Soru - Cevaplar, Haberler ve daha birçok şeyi kaçırmak istemiyorsan sende bize katıl!