Facebook ile Bağlan

İkiz Gebelikte Sizi Neler Bekliyor?

Gebeliğinizin ilk kontrolüne gittiğinizde, ikiz bebek sahibi olduğunuzu öğrendiğinizde şok yaşar ve endişelenirsiniz. Bu endişe çok doğaldır. İkiz gebeliğe sahip bir kadın gebeliğinin sağlıksız geçeceği, çok kilo alacağı, gebelik komplikasyonlarını daha sık yaşayacağı, bebeklerinin sağlıksız ve erken doğacağı hakkında kaygılar duyar. Fakat unutmayın ki, çoğu ikiz bebek taşıyan gebe gebeliğini rahat geçirir ve sağlıkla doğum yapmaktadır.


İkiz gebelikler doğal yolla oluşmuş her 85 gebeliğin birinde gerçekleşmektedir. İkizlerin üçte biri aynı yumurta ikizleriyken, üçte ikisi farklı yumurta ikizleridir.


Aynı yumurta ikizleri döllenmiş yumurtanın ikiye bölünmesiyle olur. Eğer bu ayrılma döllenmeden sonraki ilk 72 saatte olursa iki bebek, iki amnion zarı ve iki plasenta oluşur. Eğer bölünme döllenmeden sonraki 4-8. günler arasında olursa iki bebek, iki amnion zarı ve tek plasenta oluşur. Eğer bölünme döllenmeden sonraki 8. günde olursa iki bebek, tek amnion zarı ve tek plasenta oluşur. 8. günden sonra oluşan bölünme olursa yapışık ikizler veya siyam ikizleri görülebilirler. Tek yumurta ikizleri aynı genetik materyalle ve aynı cinsiyette sahiptirler.

Ayrı yumurta ikizleri ayrı iki yumurtanın ayrı spermlerle döllenmesi sonucu oluşur. Yani bebekler arasında yaş farkı olmayan kardeşler gibidirler. Ayrı yumurta ikizlerinin %30’u farklı cinsiyette, %70’i ise aynı cinsiyettedir. Genetik yapıları farklıdırlar. Yardımcı üreme teknikler, ile elde edilen ikizler genelikle ayrı yumurta ikizleridir.

Tek yumurta ikiz gebeliklerde riskin neyin artırdığı bilinmemektedir. Tüm gebe kadınların aynı yumurta ikizine sahip olma olasılığı 250 gebede birdir. Ailede tek yumurta ikizi olması riski artırmaz. İleri anne yaşı, ailede ikiz öyküsü, daha önce çok doğum yapmış olma, yardımcı üreme teknikleriyle gebe kalanlarda ise ayrı yumurta ikizine sahip olma riski artmaktadır. Tüp bebek tedavisinden sonra ayrı yumurta ikizi görülme oranı beş gebelikte birdir.

İkiz sahibi olan kadınların en çok bize sorduğu soru “ Benim bebeklerim aynı yumurta mı, ayrı yumurta mı ikizi?” dir. İkiz tanısı bugün için en iyi ultrasonografi ile konulmaktadır. Yine 14. haftada yapılan ultrasonografik plasenta ve amnios zarının değerlendirilmesi ayırt edici olabilir. Ama kesin tanı her iki bebeğin genetik olarak değerlendirilmesi ile konulmaktadır.

 

Neden ikiz gebelikler daha risklidir?

Çoğu ikiz gebe bebeklerini sorunsuz ve sağlıklı doğurur. Ama gebelikte görülen istenmeyen durumlar normal bir gebeye göre ikiz gebelikte daha yüksektir. Bu nadir durumlar içerisinde en sık gözlenen erken doğumlardır. İkizlerde beklenen doğum zamanlaması 26-37. gebelik haftasıdır. Eğer bebekler 34. haftadan önce doğarlarsa prematüre olarak isimlendirilir. Erken haftada doğan bebeklerde solunum problemi yanında, düşük doğum ağırlığı ile doğmanın getirdiği sağlık problemleri sık görülür. İkiz gebelikte yatak istirahati ve doğumu engellemekte kullanılan ajanların faydası, erken doğumu durdurmakta etkinliği gösterilememiştir. Bu nedenle ikizlerde erken doğum ağrılarını durdurmak zordur.

İkiz gebeliklerde düşük riski tek gebeliğe sahip kadınlardan daha yüksektir. İkiz gebeliğe sahip kadınların %30’u, tek gebeliğe sahip kadınların %20’i si gebeliğin ilk üç ayında tekrarlayan kanamalardan şikayet ederler. Bazen gebelik ikiz olarak başlar. Genellikle ilk üç ayda bir bebek kaybedilir ve gebelik tek gebelik olarak devam eder. Bu durum tüm çoğul gebeliklerin %30’ da görülür.

İkiz gebelikte gebeliğe bağlı yüksek tansiyonla giden hastalıkların riski daha yüksektir İkiz gebelikte preeklampsi riski normal gebeliğe göre 3 kat artmışken, üçüz gebeliklerde 9 kat armıştır. Bu nedenle doktorunuzun önerisine uyarak tansiyon ve idrar takipleri preeklampsisin erken yakalanmasında yardımcı olacaktır.

İkiz gebeliklerde gebeliğe bağlı şeker hastalığı riski de artmıştır. Bu nedenle özellikle vücut kitle indeksi 30’un üzerinde olan tüm ikiz gebelere şeker yükleme testi önerilmektedir.

 

Hangi komplikasyonlar bebeğinizi etkileyebilir ?

Bebeklerde yapısal kusurlar tek bebeklere oranla iki kat fazla görülürken, genetik kusurlar arasında fark yoktur. Bu yapısal kusurlar arasında en sık görüneni ise kalp kusurlarıdır. Bu nedenle 18-21. haftalar arasında bebekler perinatoloji uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Tek gebeliğe sahip olan her anne adayı ilk üç ayda 400 mikrogram folik asit kullanırken, ikiz gebeliklerde nöral tüp kusurlarını engellemede 1 mg folik asit kullanılmalıdır.

İkizlerin bir çoğu küçük fakat sağlıklı doğarlar. Fakat ikizlerde rahim içinde gelişme geriliği sık gözlenebilir. Bu nedenle doktorunuzun önerdiği kontrol sıklığına uymanız gerekmektedir.

Aynı yumurta ikizlerinde bir bebek diğer bebeğin kanını çalabilir. Buna ikizden ikize transfüzyon sendromu denir. Alıcı bebekte kalp yetmezliğine bağlı bulgular, verici bebekte kansızlığa ait bulgular görülebilir.

Gebelikte bu risklerden korunmanın en iyi yolu rutin doktor takiplerinizi yaptırmanızdır. İyi beslenmek, bol sıvı tüketimi, egzersiz ve dinlenmek sağlıklı gebelik geçirmenize neden olur. Sigarayı mutlaka bırakmalısınız. Zaten plasenta oksijen sağlamak için fazla çalışmaktadır.

Çoğul gebeliklerde ölü doğum riski tek gebeliklere göre daha yüksektir. Bu nedenden dolayı doktorunuz doğum planlaması yaparken daha erken ve doğum şekli olarak da sezaryeni size önerebilir.

Unutmayın ki; doğumdan sonra iki bebeğe birden bakmak size zor gelebilir. Mutlaka çevrenizdeki insanlardan, sevdiklerinizden yardım isteğin. Gerekirse destek alın.

 

 

 

 

 

Bu içerik için oy ver:
Hamileyken Panik Atak ile Nasıl Baş Edilebilir?
Doğru Cilt Bakımının Aşamaları Nelerdir?

Yorumlar

 
No comments yet
Zaten Üyemisiniz? Giriş Yapın
Guest
Salı, 14 Temmuz 2020

©2016 HamileAnneler

E-Bülten

Etkinlikler, Uzman Önerileri, Soru - Cevaplar, Haberler ve daha birçok şeyi kaçırmak istemiyorsan sende bize katıl!