Facebook ile Bağlan

Kardiyak Ekojenik Fokus (Kalpte Parlak Alan)

Sevgili gebelerimizden en çok gelen sorulardan bir tanesi intrakardiyak ekojenik fokus olarak tanımladığımız bebeklerin kalbinde görülen parlak alanların ne olduğu ne olacağı. Anne karnında bebeklerde  %2-3'e varan oranlarda görülen intrakardiyak ekojenik fokus günlük pratikte sık karşılaştığımız bir durum.Kabaca kalpteki kas tabakasında mineralizasyon ya da kalp kasında kireçlenme olarak düşünebileceğiniz bir durum aslında ismi kadar korkutucu değil.

Yapılan bazı araştırmalar kardiyak ekojenik fokusun Trizomi 21(Down Sendromu) ile ilişkili olabileceği düşünülmüştür. Özellikle sağ ventrikülde göründüğü zaman kromozomal anomalilerle artış izlenmektedir. Ama sol ventrikülde sağ ventriküle göre 3-4 kat daha sık görünür. Ayrıca yapılan diğer çalışmalarda ekojenik intra kardiyak fokusun diğer trizomi anomalileriyle ilişkili olduğunu göstermiştir.

Teşhis gebelik döneminde yapılan USG ile kalpte parlak alanların görülmesi ile konulur.

Peki bebeğimizde bu durumun olduğu söylendi hemen karalar bağlayıp gebeliği kendimize zehir mi etmeliyiz ?

Kesinlikle hayır, öncelikle kromozomal anamolilere eşlik eden farklı bir ultrasound minör ve major belirteç var mı yok mu buna bakılır.Eğer hala emin değilsek diğer trizomi ya da kromozom sıkıntıları ortaya koymak için gerekli testler yapılır.

Yüzde 95-96 oranında bu ekojenik fokusların kendiliğinden doğum sonrası ya da gebelik sürecinde gerilediği ileride herhangi bir kardiyak sıkıntı olmadığı görülmüştür. Yani gebelerimizin başına gelince korkmamalarını sadece düzenli takiplere giderek gebelik süreçlerini bilinçli bir şekilde geçirmelerini, bu sürecin çok ama çok büyük ihtimalle geçici olduğunu bilmelerini isterim.

SAYGILARIMLA
DOKTOR ÖZGÜR AĞLAMIŞ

Bu içerik için oy ver:
Kabızlık Nasıl Engellenir
Hamilelik Döneminde Bulantı Şikayetlerinde Nasıl B...

İlgili Haberler

Yorumlar

 
No comments yet
Zaten Üyemisiniz? Giriş Yapın
Guest
Perşembe, 28 May 2020

©2016 HamileAnneler

E-Bülten

Etkinlikler, Uzman Önerileri, Soru - Cevaplar, Haberler ve daha birçok şeyi kaçırmak istemiyorsan sende bize katıl!