Facebook ile Bağlan

Çocuklarınızla Daha Anne Karnındayken Konuşmaya Başlayın

Bu hafta ki yazımı hazırlamış ve yayın için göndermiştim fakat son zamanlarda yaşadığımız kötü olaylar dolayısıyla farklı bir yazı yazmaya karar verdim. Ben ne bir anneyim ne de bir psikolog ama duygularımı ya da gözlemlerimi dile getirmek için sanırım bu sıfatlara sahip olmam gerekmiyor. Bir kalbimin olması, insan olmam yeterli diye düşünüyorum...

 

38 yaşındayım ve kendimi bildiğim ilk günden beri her birey gibi çevremi gözlemliyorum. Her geçen gün insanoğlu değişiyor gelişiyor fakat görüyorum ki bu gelişim aslında bizi ileri bir medeniyet boyutuna getirmek yerine tam tersine barbarlaştırıyor. Bu söylemim sakın yanlış anlaşılmasın burada her hangi bir milletten, herhangi bir ırktan bahsetmiyorum sadece İNSANdan bahsediyorum. İnsanlık, sevgi, saygı, empati, vicdan bunların hepsi evrensel kavramlar sadece bir millete, bir dine ya da bir ırka ait değiller.

 

Her geçen gün ülkemiz ve hatta tüm dünya yaşanılmaz bir hal almaya başladı. Her yerde savaşlar, terör saldırıları, cinayetler, tecavüzler, çocuk istismarları, hayvanlara yapılan işkenceler gibi insanlığımızdan utanmamızı gerektiren ve artık bir şeyleri sorgulamamızın zamanının gelmiş de geçiyor olduğunu gösteren olaylar yaşanmaya başladı. İnsanlar her gün biraz daha saldırgan ve biraz daha bencil oluyorlar.

 

Yaşanan her üzücü olaydan sonra 3-5 gün sosyal medyadan ahkamlar kesiyor sonrasında ise bir anda unutuveriyoruz her şeyi ta ki bir sonraki olay yaşanana kadar. Bir çok ailenin canı yanıyor, evlerine ateşler düşüyor, çocuklar annesiz babasız hatta sevgisiz nefret dolu büyümek zorunda kalıyorlar. Yaşanan travmalar ise bu olaylar zincirine yenilerinin eklenmesine neden oluyor.

 

Peki bizlerin bu gidişatı değiştirebilmek için yapabileceğimiz bir şeyler yok mu? Elbette var hepimiz çocuklarımız için iyi bir gelecek güzel bir dünya hayal ediyoruz ve bunun onları iyi okullara yollamakla, iyi birer iş sahibi olmalarını sağlamakla olacağını zannediyoruz. Oysa insanı insan yapan şey okuduğu okul, çalıştığı iş, kullandığı araba ya da giydiği birbirinden güzel kıyafetler değildir. İnsanı insan yapan meziyetler kişiliğinin oluşmasında yapı taşı olan sevmek,saygı duymak,ahlaklı ve vicdanlı olmak gibi duygulardır.

 

Daha anne karnındayken çocuklarınızla konuşmaya başlayın, onlara Allah’ın yarattığı her canlıyı sevmelerini, onların yaşam haklarına saygı duymalarını, vicdanlı olmalarını, bencillikten uzak durmalarını söyleyin. Bıkmadan usanmadan her gün tekrarlayın bunları… İşte o zaman Dünyayı değiştirmek için bir şeyler yapmaya başlamış oluruz.

 

Hep söyleriz ya “CENNET ANNELERİN AYAKLARI ALTINDADIR” diye aslında cennet annelerin “İKİ DUDAĞININ ARASINDADIR”...

 

 

DERMOKOZMETİK UZMANI

EBRU NUR

Bu içerik için oy ver:
Makyajın Tarihçesi Hakkında Enteresan ve Keyifli B...
Modern Çağda Göbek Bakımı

Yorumlar

 
No comments yet
Zaten Üyemisiniz? Giriş Yapın
Guest
Perşembe, 28 May 2020

©2016 HamileAnneler

E-Bülten

Etkinlikler, Uzman Önerileri, Soru - Cevaplar, Haberler ve daha birçok şeyi kaçırmak istemiyorsan sende bize katıl!