Facebook ile Bağlan

Hamilelikte Radyasyon

Sizce alışveriş merkezleri, havaalanları, oteller gibi kapısında metal dedektörleri olan binalarda dedektörden geçiş gebeler için ne kadar güvenli ? Aman sakın geçme bebeğe bişey olur mu,yoksa 3-5 defa  geçtin ama artık fazla geçme mi, ya da hiç bir şey olmaz geç gitsin mi?

Aslında bu kapıların öyle korkulacak radyasyon etkileri yok. Bu kapılar elektromanyetik alan prensibi ile çalışır. Alandan geçen metal nesneler Faraday akımı oluşturur. Bu akım bobine çarpar ve ışık ve ses olarak sinyal oluşturur. Geçilen sürenin kısalığı ve manyetik alanın küçüklüğü düşünülürse evdeki elektrikle çalışan bir aletin yaydığı elektromanyetik alana denktir. Gebeler ve bebekler için tehlikeli değildir yani,bebeğe zarar veren korktuğumuz iyonize radyasyon yaymazlar, bu yanlış inanışı da düzeltmek isterim. Ancak çantalarınızı içine bıraktığınız, çantanızın tarandığını cihaz ise radyasyon içerir, insan röntgeni çeker gibi çantanızın röntgenini çeker, bu makineye çok yaklaşmamakta fayda var.

Gebeyken ya da gebe olduğumu bilmeden röntgen çekilince ne olur peki ?Teorik ve pratik olarak radyasyon dozu çok yüksek dozlara ulaşamadıkça pelvis bölgenizden uzakta ise gebeliğe zararı olmadığı düşünülür.Örneğin 100 defa arka arkaya akciğer filmi çektirmediniz sürece 1 kere çektirmekle zararı olmadığı düşünülür.Ama yine de gebelik döneminde mümkün olduğu kadar röntgen filmlerden uzak kalmakta fayda var,eğer röntgen çektirmeniz gerekiyor ve düzenli adet gören korunmasız ilişkiye giren biriyseniz çekim öncesi kanda gebelik testi yaptırmanız da fayda var.

 

Peki yaptırmak sabırsızlandığınız ultrasound cihazları tehlike mi ?Teorik olarak  zararı yok.Bizlerin duyamayacağı frekanstaki ses dalgaları prob ile dokuya yönlendirilir ,dokunun yoğunluğu ve cinsine göre yansıyan dalgalar  eş zamanlı görüntüye dönüştürülür.Yani çalışma mantığı dokuya çarpan sesin gelip ekranda görüntü oluşturması.İyonize radyasyon içermediği için hekime ve hastaya zarar vermez.Ama doppler ultrasound dediğimiz sizlerin bebeğin kalp seslerini duyduğunuz mod’un ise uzun süreli kullanımı yani bebek kalp sesinin  her muayenede sürekli dinlenmek istenmesi ya da uzun süre dinlenmek istenmesi ,doppler ultrasound yoğun frekansta olduğu ve dokuyu ısıttığı düşünüldüğü için teorik olarak zararlı olduğu düşünülür.Bundan dolayı hekiminizin gerekli gördüğü kadar doppler ultrasound yapılması hastaların gereksiz ısrarcı olmaması önemlidir.

 

Son olarak MR(Manyetik Rezonans)’a girmek gebe iken mümkün müdür ? Evet.Gebelik sırasında MR uygulanabilir radyasyon içermeyen güvenli bir yöntemdir.Gebeliğin ilk trimester’i dediğimiz ilk 3 ay teorik olarak bir zararı yoksa da genelde önerilmez.Son trimester son 3 ay veya gebelik ortası çekilmesi önerilir.Radyasyon içermediği için güvenli bir yöntemdir.Burada önemli olan gereksiz yere çekilmemesi ve ilaçsız MR dediğimiz şekilde uygulanmasıdır.MR üstün görüntüleme yetisinden dolayı anne karnında sıkıntısı olan bebek için çok önem arz etmekte,hekimler uygun görürse bebeğin görüntülenmesi için uygun bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

Bu içerik için oy ver:
BENİMLE BERABER KİLO VERMEK İSTER MİSİNİZ?
Çocuklara dost sebze meyveler

Yorumlar

 
No comments yet
Zaten Üyemisiniz? Giriş Yapın
Guest
Perşembe, 28 May 2020

©2016 HamileAnneler

E-Bülten

Etkinlikler, Uzman Önerileri, Soru - Cevaplar, Haberler ve daha birçok şeyi kaçırmak istemiyorsan sende bize katıl!