Facebook ile Bağlan

Makyajın Tarihçesi Hakkında Enteresan ve Keyifli Bilgiler

Makyaj dendiğinde biz kadınlar için akan sular durur:) Makyaja ilgisi olmayan kadın yok denecek kadar az. En ilgisiz davrananının bile çantasında bir ruj ve göz kalemi bulunur mutlaka.

Bende ilginç olacağını düşündüğüm için makyajın tarihi ile ilgili biraz araştırma yaptım sizler için... Çok ilginç bilgiler okudum bu konuda. O halde başlıyoruz. 

Makyajın evrenselliği çok eski zamanlara dayanıyor. Her medeniyetin kendine özgü güzellik metotları varmış o zamanlar. En kesin ve en net bilgiler Antik Mısır'a dayanıyor... Buna pek şaşırmadım açıkçası. Güzelliği ile dillere destan olan Kleopatra da Antik Mısırlı:) Şimdilerde bile güzellik sırları dilden dile dolaşmakta.

 

Göz farı: 

Antik Mısır döneminde Kleopatra da dahil olmak üzere kadınlar hayvan yağlarından elde ettikleri farları ve simsiyah sürmeleri ile büyülüyorlarmış erkekleri. Bu yağların içine renkli taşları, toprakları ezip koyuyorlarmış renk versin diye. Özellikle törenlerde daha yoğun bir şekilde kullanıyorlarmış göz farlarını...

 

Ruj:

Ruju bizim atalarımız buldu diye dolanan çok ülke var aslında:) Amma ve lakin ilk izlerine Antik Mısırlılar kusura bakmasın ama Mezopotamya'da rastlanmış. Bundan yaklaşık 5000 yıl önce Mezopotamya kadınlarının ruj kullandığına dair sağlam kanıtlara rastlanmış. Formülü hakkında detay bulunamasa da değerli taşları ezip toz haline getirip dudaklarına sürdükleri bir gerçekmiş. Antik Mısırlılar ise kırmızı topraklardan elde edilen boyaları sürerlermiş dudaklarına. Özellikle kırmızı - mor boya, bromite mannite ile elde ettikleri sıvıyı kullanırlarmış. Lakin Kleopatra'nın favori ruju böcek ve karıncalardan yapılanıymış. Öyle herkes makyaj yapamazmış. Bu sadece kraliyet ailesine ait bir özellikmiş. (Vay efendim ondan sonra Kleopatra gelmiş en geçmiş en güzel Tanrıça... Makyajsız görmemiş kimse ;) ) 

Orta çağda ruj kullanımı yasaklanmış. Ruj süren kadınlara kötü kadın muamelesi yapılırmış. Neyse ki Kraliçe Birinci Elizabeth gelmiş de ruju tekrar moda yapmış (Allah razı olsun :)) 

 

Oje:

Ojeyi ilk keşfeden millet Çinlilermis. M.Ö 3000 tarihinde renkli tozlar, bal mumu, sakız ve yumurta akı kullanarak yapmışlar. 

 

Kırışık kremleri:

Antik Romalılar cilt lekelerini, çilleri, benleri hastalık olarak kabul ettikleri için bunları önleyecek ve yok edecek kremler yapmışlar. Kırışıklıklar için eşek sütü ve kuğu yağı içerikli merhemler yaparken, lekeler çiller için de salyangoz külü kullanmışlar.

 

Sürme (göz kalemi):

Yine her medeniyetin kendine özgü bir güzellik aracıydı sürmeler. İçeriği ve formülleri değişse de hepsinin ortak amacı büyüleyici gözlere sahip olmaktı. M.Ö 3500'lü yılara dayanıyor tarihi. İlk kez Mısır kraliçeleri tarafından gözleri güneşten korumak için yapılmış. Sonrasını tahmin ediyorsunuz zaten:) Bakmışlar güzelliğe güzellik katıyor biz bunu bakışlarımızla herkesi büyülemek için kullanalım demişler.

Kopup gelmiş taa 2016'lara..

Bu içerik için oy ver:
Bebeklerde Uyku Eğitimi
Çocuklarınızla Daha Anne Karnındayken Konuşmaya Ba...

Yorumlar

 
No comments yet
Zaten Üyemisiniz? Giriş Yapın
Guest
Cuma, 07 Ağustos 2020

©2016 HamileAnneler

E-Bülten

Etkinlikler, Uzman Önerileri, Soru - Cevaplar, Haberler ve daha birçok şeyi kaçırmak istemiyorsan sende bize katıl!